KrajRegionZdrowie

KIERUNEK ZDROWIE: Kaszel: skąd się bierze i o czym świadczy? W kontekście kaszlu palacza

Trzeci odcinek programu medycznego „Kierunek Zdrowie” za nami! Tym razem wzięliśmy w obroty kaszel. Poznajcie jego rodzaje i przyczyny!

 

ZOBACZCIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU MARII ZAWAŁY „KIERUNEK ZDROWIE:

Kierunek Zdrowie Kaszel: skąd się bierze i o czym świadczy w kontekście kaszlu palacza?

Kaszlu nie powinniśmy ignorować. Jego przyczyn jest wiele, podobnie jak rodzajów, objawów i skutków. Czym tak naprawdę jest? O czym może świadczyć? W najnowszym odcinku programu medycznego „Kierunek Zdrowie” z Marią Zawałą na czele postaraliśmy się przybliżyć Wam ten problem!

Kaszel – czym tak właściwie jest?

To reakcja odruchowa na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Reakcja ta objawia się nagłymi, intensywnymi skurczami ścian klatki piersiowej – szczególnie mięśni wydechowych i oskrzeli, połączonymi z nagłym wyrzuceniem powietrza z dróg oddechowych. Jest to bezwarunkowy odruch fizjologiczny.

Czemu służy i jakie są przyczyny kaszlu?

Podstawowym zadaniem kaszlu jest oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu lub zanieczyszczeń zawartych w powietrzu (np. pyłów). Reakcja może być także spowodowana uszkodzeniem błony śluzowej w przebiegu infekcji. Jest wyzwalany poprzez pobudzenie punktów w oskrzelach, krtani, tchawicy i nosogardzieli. Może być wywołany również poprzez podrażnienie nerwów odpowiedzialnych za przewodzenie impulsu odruchu kaszlowego (np. podrażnienie gałęzi usznej nerwu błędnego).

Rodzaje kaszlu

Według najnowszej wiedzy medycznej, najważniejszy w diagnostyce jest czas trwania kaszlu. Ze względu na czas trwania wyróżnia się kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie), podostry (3–8 tygodni) i przewlekły (ponad 8 tygodni).

W programie na temat kaszlu mówią pacjenci i lekarze. Lekarz rodzinny, internistka, dr Violetta Jurczyk Stanisławska opowiada o kaszlu w przeziębieniu. Podpowiada domowe sposoby na łagodzenie kaszlu.

Choć kaszel kojarzymy głównie z przeziębieniem, warto wiedzieć, że może być też objawem refluksu żołądkowego, astmy, alergii, raka a nawet  pasożytów.  Ten temat przybliża prof. Dariusz Ziora ze Szpitala Klinicznego w Zabrzu, a. prof. Jerzy Kozielski tłumaczy jak zgubny jest nałóg palenia papierosów, powodując kaszel palacza oraz nieuleczalną Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. 

To nie wszystko, bo kaszel może wskazywać także na choroby serca.

Pojawia się zwykle, gdy serce jest niewydolne. Co to znaczy? Jakie jeszcze objawy o tym świadczą? Na ten temat w programie prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 Ponieważ w Polsce codziennie pali papierosy około 9 milionów dorosłych Polaków,  tak naprawdę mamy epidemię chorób odtytoniowych.  „Program Profilaktyki Chorób Płuc w Województwie Śląskim na lata 2015-2020” przybliża Grzegorz Gwóźdź, zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Śląski Urząd Marszałkowski jest partnerem programu „Kierunek Zdrowie”. 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KIERUNEK ZDROWIE: Zdrowie psychiczne – co to takiego? Z czym do psychiatry? Obalamy mity

 

Kierunek Zdrowie - odc. 3 (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
Kierunek Zdrowie – odc. 3 (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

Oglądaj program medyczny „Kierunek Zdrowie” w TVS. Premiera w każdą sobotę o 11:00, powtórki w piątek o 16:45!

ZOBACZ DRUGI ODCINEK KIERUNKU ZDROWIE!

Kierunek Zdrowie – odc.2 – 8.09.2018

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close