Artykuł SponsorowanyBiznesKrajTechnologie

Kluczowe części ochrony strażaka zapewniające bezpieczeństwo podczas akcji

Strażacy w trakcie prowadzonych akcji gaśniczych i ratunkowych stale narażeni są na urazy takie jak uderzenia, oparzenia czy przecięcia. Do najbardziej narażonych na urazy należą dłonie oraz stopy, gdyż ich praca polega na ciągłym przenoszeniu i wynoszeniu dóbr, a także poruszaniu się w trudnym, często nieprzewidywalnym terenie. Dlatego też tak istotne są odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej w postaci rękawic strażackich oraz butów specjalnych.

 

Rodzaje rękawic ochronnych dla strażaków.

Jeszcze do niedawna nie istniał jeden, konkretny podział rękawic strażackich. Dopiero kilka lat temu powstała szczegółowa klasyfikacja, która dzieli je na dwa rodzaje — rękawice strażackie, określane również jako pożarnicze oraz rękawice techniczne.

Pierwsze z nich przeznaczone są do zastosowania podczas prowadzenia akcji gaśniczych. W związku z tym są grubsze oraz wykonywane z materiałów ognioodpornych, a co za tym idzie, chwyt w nich jest bardziej ograniczony na rzecz lepszej ochrony przed oparzeniami. Rękawice specjalne mogą być wyposażone w długi mankiet bądź ściągacz.

Rękawice techniczne przeznaczone są z kolei do zastosowania przez strażaków przy działaniach związanych z wypadkami komunikacyjnymi, kolizjami oraz wszędzie tam, gdzie nie są oni bezpośrednio narażeni na działanie ognia. Z tego względu cechują się one cieńszym materiałem, jednak wciąż doskonale chroniącym przed urazami i przecięciami oraz lepszym dopasowaniem, zapewniającym stabilniejszy chwyt przydatny do operowania np. sprzętem hydraulicznym.

Powiązane artykuły

Jakie dokładne wymogi oraz normy muszą spełniać rękawice strażackie?

Rękawice strażackie powinny spełniać wymogi BS EN 374-3, a także określone w normie PN-EN 659 oraz załączniku Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. Wobec tego rękawice specjalne muszą posiadać:

  • świadectwo dopuszczenia CNBOP,
  • deklarację WE,
  • instrukcje konserwacji, a także obsługi.

Dodatkowo powinny być one wykonane z odpowiednich materiałów a ich jakość nie może odbiegać od przyjętych norm. Dlatego też każda para rękawic winna posiadać wewnętrzny wkład z membrany wodoszczelnej, odpowiedni kolor — czarny lub granatowy z ewentualnymi żółtymi wstawkami, a do tego być w pełni funkcjonalne.

Kluczowe części ochrony strażaka zapewniające bezpieczeństwo podczas akcji (fot. mat. partnera)
Kluczowe części ochrony strażaka zapewniające bezpieczeństwo podczas akcji (fot. mat. partnera)

Czym powinny charakteryzować się rękawice techniczne stosowane przez strażaków?

W przypadku rękawic technicznych powinny one spełniać normę EN 388:2016 związaną z parametrami ochrony przed zagrożeniami mechanicznymi takimi jak:

  • przetarcia,
  • przecięcia,
  • rozerwania,
  • przekłucia.

Ich wnętrze musi być również pokryte jednolitym wodo oraz olejoodpornym materiałem, a zastosowane w nich szwy winny być solidne. Rękawice techniczne Cestus są więc ich idealnym przykładem. Spełniają one nie tylko powyższe parametry, ale także posiadają specjalnie wyprofilowany, ergonomiczny kształt oraz neoprenowy mankiet, który chroni przed przedostaniem się do ich wnętrza zanieczyszczeń np. w postaci drobin szkła czy piasku. Dzięki temu zapewniają one maksymalną ochronę dłoni strażaków, przy jednoczesnym zachowaniu dużej mobilności ruchów, jakie można nimi w nich wykonać. W celu zapoznania się z szeroką ofertą na rękawice techniczne zapraszamy tutaj.

Normy i wymogi obowiązujące buty strażackie.

Oprócz rękawic specjalnych niezbędnym elementem ochrony indywidualnej strażaków są również buty specjalne, które powinny być w pełni zgodne z wymaganiami określonymi przez normę PN-EN 15090 oraz w załączniku Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r., czyli posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB, deklaracje WE, a także instrukcje obsługi i konserwacji. Oprócz tego w przypadku butów strażackich wykonanych z gumy muszą one posiadać także protokół z badania poziomu ich izolacyjności, wykonanego zgodnie z normą PN-EN 50321.

Kluczowe części ochrony strażaka zapewniające bezpieczeństwo podczas akcji (fot. mat. partnera)
Kluczowe części ochrony strażaka zapewniające bezpieczeństwo podczas akcji (fot. mat. partnera)

Czym powinny cechować się buty specjalne przeznaczone dla strażaków?

Buty strażackie mają za zadanie przede wszystkim chronić stopy i dolną część nogi przed uszkodzeniami w trakcie prowadzenia akcji ratowniczych i gaśniczych. Oprócz tego powinny być one również lekkie i komfortowe w ich noszeniu, antypoślizgowe, odporne na działanie wilgoci, a także solidnie wykonane oraz gwarantować możliwość szybkiego ich założenia. Ich kolor musi być jednolity, a materiał, z jakiego są one wykonane odporny nie tylko na działanie ognia, ale także uszkodzenia mechaniczne.

Idealnym ich przykładem są wobec tego buty HAIX, które ważą mniej niż 1 kg i są odporne na działanie temperatur przekraczających nawet 250 stopni Celsjusza. Wykonywane są one z hydrofobizowanej skóry bydlęcej, a w ich obszarze podbicia i goleni wyposażone zostały w specjalne ochraniacze. Dzięki temu zapewniają one nie tylko ochronę stóp i nóg, ale także zapewniają pełną wygodę ich noszenia, co jest niezwykle istotne zwłaszcza podczas wielogodzinnych akcji ratunkowych lub gaśniczych prowadzonych przez strażaków.

Podsumowując, do najważniejszych środków ochrony strażaków należą rękawice specjalne, dzielące się na modele strażackie oraz techniczne, a także buty strażackie. Oba te elementy muszą spełniać określone normy i wymogi, a oprócz tego zapewniając ochronę przed uszkodzeniami stóp i dłoni gwarantować pełen komfort podczas noszenia. Więcej informacji: https://remiza24.pl/

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button