Region

Koalicja Polski Śląsk – bo tożsamość regionalna nie jest zaprzeczeniem polskości [WIDEO]

Stowarzyszenia z Górnego Śląska i Opolszczyzny utworzyły koalicję „Polski Śląsk”, która ma udowadniać, że śląska tożsamość regionalna nie jest zaprzeczeniem polskiej tożsamości narodowej.

My ją traktujemy jako koalicję ponadpartyjną. Chcemy, bardzo krótko mówiąc, być głosem tej większości mieszkańców Śląska, która zarazem szanuje, czy odnajduje się w tożsamości regionalnej, śląskiej, jak i uważa się za Polaków. Chcemy głównie działać na polu kultury, na polu polityki historycznej – mówi Piotr Spyra, Ruch Obywatelski „Polski Śląsk”.

Ja myślę, że jest bardzo, bardzo potrzebna. Ja wróciłem na mój ukochany Śląsk parę lat temu, spędziłem wiele lat w różnych stronach świata i po prostu w tej debacie politycznej, publicznej, społecznej brakowało mi tego głosu, który ja reprezentuję, czyli głos Ślązaka, głos Polaka – mówi Aleksander Fiszer, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych Marchołt.

Deklarację współpracy w ramach federacji podpisało do tej pory dziewięć podmiotów. Wśród nich między innymi Biało-Czerwone Opole, Fundacja SPON, Pokolenia NZS, czy Ruch Obywatelski „Polski Śląsk”. Jednocześnie koalicja zapowiedziała, że nie planuje startu w wyborach samorządowych.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close