Region

Kolejne drastyczne podwyżki za śmieci! Tym razem w Dąbrowie Górniczej [WIDEO]

Kolejne miasto podnosi opłaty za odbiór śmieci. Na taki krok zdecydowała się Dąbrowa Górnicza. Od września mieszkańcy zapłacą 20 zł za odpady segregowane i 40 zł za niesegregowane. Wcześniej było to odpowiednio 12 i 20 zł. Podwyżki, co oczywiste, nie podobają się mieszkańcom.

Śląskie: Borelioza atakuje! Przestrzegamy, to bardzo groźna choroba!

– To jest bardzo niedobre. Opowiadają, że tak pomagają ludziom, a podwyżki na każdym kroku są.
– To jest dużo 20 zł i 40 zł?
– No pewnie, że jest dużo. Dla mnie to jest dużo 40 zł na przykładmówi Krystyna, mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

Miasto tłumaczy, że podwyżki są związane z kosztami systemu gospodarowania odpadami, czyli między innymi transportem czy kosztem utrzymania punktów selektywnej zbiórki odpadów. Bo do tej pory Dąbrowa Górnicza do odbioru śmieci dopłacała.

Obecna stawka, która była w mieście, 12 zł od osoby, generowała niedobór, który w skali roku wynosił ponad 7 mln zł. W konsekwencji determinowało to taki stan faktyczny, w którym rzeczywiste stawki były oderwane od rzeczywistych kosztów funkcjonowania systemu mówi Roman Zalas, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Przy tych stawkach miasto nie będzie musiało już dopłacać do odbioru odpadów. Podwyżki nie dotkną rodzin wielodzietnych, czyli takich, które mają co najmniej trójkę dzieci. Bo takie rodziny za odbiór odpadów nie płacą w ogóle.

(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close