Kategorie

Kolejny ALERT IMGW! Silne opady śniegu, zamiecie i oblodzenie w woj.śląskim!

Nowy rok w pogodzie rozpoczyna się od dynamicznej zmiany aury. Po stosunkowo ciepłych, aczkolwiek wietrznych dniach, napływ chłodnego powietrza z północy przyniesie ochłodzenie, występować będą opady śniegu, na obszarach podgórskich intensywne, nadal występował będzie również silny i porywisty wiatr.

 

 

Prędzej wytypowalibyśmy szóstkę w totka, niż przewidzieli to, co stało się w 2018 roku! Zobaczcie nasz subiektywny przegląd newsów

TOP 5 SILESIA FLESZ: PODSUMOWANIE 2018 ROKU

 

Powiązane artykuły

Silny i porywisty wiatr

Na Pomorzu już od pierwszych godzin Nowego Roku występuje silny i bardzo silny wiatr. 1 stycznia najsilniejsze porywy wiatru występowały we wschodniej części wybrzeża, do 90 km/h w Darłowie i na Rozewiu. W nocy z 1 na 2 stycznia kierunek wiatru zmienił się z zachodniego na północny, co skutkowało zwiększeniem się średniej prędkości wiatru (do 70 km/h nad ranem w Ustce) oraz w dalszym ciągu silnymi porywami wiatru, do 90 km/h.

Dość silny i silny wiatr, którego porywy osiągały do 70 km/h, występował również na Pomorzu oraz w północno-zachodniej połowie kraju. W związku z tą sytuacją na północną część kraju wystawione zostały ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem 1 i 2 stopnia. Najsilniejszych porywów wiatru, szczególnie dzisiejszej nocy, spodziewamy się na Pomorzu Wschodnim, gdzie do jutra do południa, tj. 3 stycznia, obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a porywy wiatru mogą osiągać do 95 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia ważne do godzin porannych 3 stycznia obowiązują na woj. kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie – tutaj wiatr w porywach osiągał będzie do 80 km/h. Na pozostałym obszarze kraju porywy wiatru nie będą przekraczały 70 km/h. W czwartek, tj. 3 stycznia od godzin popołudniowych wiatr będzie stopniowo słabł.

Intensywne opady śniegu

Na obszarach podgórskich oraz w górach spodziewamy się opadów śniegu, szczególnie w Śląsku, w Małopolsce oraz Podkarpaciu, gdzie do jutra, tj. 3 stycznia, obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia o intensywnych opadach śniegu.

Miejscami w rejonie Karpat prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 40-50 cm. Początkowo intensywne opady śniegu występować mogą również w Sudetach, gdzie miejscami prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 15-20 cm.

Na pozostałym obszarze kraju prognozowane są przelotne opady śniegu, lecz przyrost pokrywy śnieżnej nie będzie większy niż 3 – 5 cm, jedynie na Kaszubach 5-10 cm. Najsilniejsze opady występować będą północy oraz północnym wschodzie. Opady i silny oraz porywisty wiatr powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne, miejscami również ograniczające widzialność.

Oblodzenie

W związku z opadami deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu oraz spadkiem temperatury poniżej 0°C dziś tj.  w godzinach popołudniowych i nocnych, miejscami, szczególnie na Śląsku oraz Kaszubach, mokre nawierzchnie dróg i chodników będą ulegały oblodzeniu.

 

CZYTAJ TAKŻE: Zabrze: Kobieta wpadła pod ciężarówkę na DTŚ!

Zabrze: Kobieta wpadła pod ciężarówkę na DTŚ!

 

Trend pogody do 9.01.2019

W ciągu najbliższego tygodnia zimowa aura utrzyma się nad Polską wschodnią, występować będą opady śniegu, a temperatura będzie na ogół ujemna. Na zachodzie pogoda będzie bardziej zmienna, występującymi naprzemiennie okresami ochłodzenia i opadów śniegu oraz ocieplenia z deszczem.

Sytuacja hydrologiczna w kraju (stan na godz. 10:00)

Sytuacja hydrologiczna ma charakter dynamiczny, uwarunkowany rozwojem sytuacji meteorologicznej. Wzrosty stanu wody na stacjach morskich oraz rzek Przymorza są powodowane silnym wiatrem zachodnim i północnym oraz silnym sztormem na Bałtyku. Dzięki specyficznej trajektorii przemieszczania się niżów barycznych, które w okresie grudzień – styczeń przemieszczają się nad północną częścią Europy, sztormy na Bałtyku obserwowane są praktycznie każdego roku.

Stan wody na Wiśle i jej dopływach układa się głównie w strefie wody średniej, a lokalnie wysokiej i niskiej. Stan wysoki zanotowano na Brynicy, Supraśli, Omulwi i Krznie oraz lokalnie na górnej i dolnej Wiśle, na Narwi, Biebrzy i Liwcu. Stan wody na Odrze i jej dopływach układa się głownie w strefie wody średniej i niskie, a lokalnie wysokiej. Stan wysoki obserwowano lokalnie w ujściowym odcinku Odry i na Bystrzycy. Stan wody rzek Przymorza układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki odnotowano na Parsęcie, Nogacie i Gubrze oraz lokalnie na Łynie. Na Bałtyku, wzdłuż Wybrzeża RP, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach Wiślanych notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Stan alarmowy został przekroczony na: 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza o 52 cm na Martwej Wiśle na stacji Gdańsk – Sobieszewo i na 8 stacjach wodowskazowych morskich, maksymalnie o 47 cm na Bałtyku na stacji Władysławowo.

Stan ostrzegawczy przekroczony został na: 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry, 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza, 5 stacjach wodowskazowych morskich.

Prognoza hydrologiczna dla Wybrzeża RP

W ciągu najbliższych godzin obserwowane będą dalsze wzrosty i wahania stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Obserwowane będą także kolejne przekroczenia stanów alarmowych, w szczególności na Bałtyku oraz w obrębie Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego. Przewiduje się również dalszy rozwój zjawiska cofki w odcinkach ujściowych rzek, głównie na Żuławach i na Mierzei Wiślanej. Tam wzrosty stanu wody możliwe są do profilu Żukowo na Jeziorze Drużno. Przewiduje się utrzymywanie stanów alarmowych i ostrzegawczych do wieczornych i nocnych godzin do piątku 04 stycznia 2019 r.

Źródło: IMGW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button