Kategorie

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu przejdzie modernizację. Umowa z wykonawcą podpisana

Kolonia Zgorzelec – jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc świadczących o przemysłowej tożsamości Bytomia zostanie zmodernizowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Została już podpisana umowa z wykonawcą prac.

 

Spiderman grasuje po Bytomiu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Wpisane do rejestru zabytków osiedle robotnicze Kolonia Zgorzelec położone jest między Szombierkami i Łagiewnikami. Obejmuje 34 budynki mieszkalne tzw. familoki dwu i czterorodzinne, z których część jest obecnie niezamieszkała.

-Wolnostojące budynki z czerwonej cegły, leżące na uboczu w otoczeniu zieleni to niejako symbol Górnego Śląska. Przez lata zamieszkiwane był głownie przez pracowników Huty Zygmunt. W dużej części mieszkańcami osiedla nadal są byli pracownicy huty. Dzięki temu projektowi Kolonia Zgorzelec dostanie drugą szansę – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Na początek wyremontowanych zostanie 5 z 14 budynków, które obecnie są niezamieszkałe. Gruntownego liftingu doczekają się budynki od numeru 10 do 14, w których powstaną  lokale mieszkalne o powierzchni około 50 m2. Wymienione zostanie tam ogrzewanie, drzwi oraz okna, remont przejdą również dachy i klatki schodowe, a do budynków podłączony zostanie gaz. Każde mieszkanie otrzyma również nowy sanitariat. Teren wokół budynków zostanie uporządkowany i oświetlony.
Zgodnie z zapisami umowy inwestor ma 8 miesięcy na wykonanie dokumentacji technicznej i wejście na plac budowy. Wyremontowane obiekty powinny być oddane do użytku w 2021 roku. Koszt tej inwestycji to ponad dziewięć milionów złotych.
Przypomnijmy, w 2016 roku Kolonia Zgorzelec została włączona do podobszaru rewitalizacji. Występuje tu spore nawarstwienie problemów społecznych: bezrobocie, wykluczenie społeczne i degradacja tkanki mieszkaniowej. Odbył się tam cykl konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy wypracowywali wizję osiedla na najbliższe lata. Ma być ono „zacisznym i spokojnym miejscem, korzystającym z potencjału dziedzictwa historycznego Śląska oraz nowoczesnych rozwiązań w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, wysokich standardów mieszkaniowych, a także życia oraz oferty rekreacyjnej” (zaczerpnięto z „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”).
Kolonia Zgorzelec, wybudowana w latach 1897 – 1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus (po wojnie Zygmunt), jest przykładem zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku.
W przygotowaniu są dalsze postępowania przetargowe na remont pozostałych budynków.
Źródło: UM Bytom

Materiał Sandry Hajduk:

Chociaż jest jedną z wizytówek świadczących o przemysłowej historii Bytomia, to bardziej straszy niż zachęca do zwiedzania czy tym bardziej mieszkania. Mieszkańcy Kolonii Zgorzelec listę rzeczy, które potrzebowałyby pilnej naprawy wymieniają jednym tchem – niemal bez zastanowienia.

Powiązane artykuły

-Najbardziej czego brakuje? Na pewno światła, chodników, fajnego placu zabaw dla dzieci i tego żeby po prostu fajnie tu wyglądałouważa Barbara Mickunas, mieszkanka Bytomia. –Są budynki rozwalone, nie ma tutaj na Zgorzelcu w ogóle świateł. Jak do pracy idę z popołudniówki to w zasadzie po ciemku idę. Ze strachem, ale idę. Dużo razy już mówili, że to zrobią. Mieszkam tu już 13 rok i dalej nie jest zrobione. Pragnęłabym żeby to właśnie w końcu stałomówi Irena Dąbrowska, mieszkanka Bytomia.

Wkrótce część z tej listy życzeń może zostać zrealizowana. Miasto podpisało pierwszą umowę na rewitalizacji Kolonii Zgorzelec – ta ma się odbyć w ramach tak zwanego Obszaru Strategicznej Interwencji.

-Taka była koncepcja aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, żeby tej rewitalizacji poddawać zwarte obszary i żeby kompleksowo je rewitalizować. Jednym m z takich miejsc jest właśnie kolonia Zgorzelec, gdzie możemy uzyskać efekt w całości zrewitalizowanego terenu – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

W pierwszej kolejności liftingu doczekają się budynki od numeru 10 do numeru 14. W pustostanach powstaną mieszkania o powierzchni około 50-u m2. Wymienione zostanie ogrzewanie, drzwi, okna, remont przejdą dachy i klatki schodowe. Mieszkania docelowo staną się mieszkaniami komunalnymi. W przygotowaniu są już kolejne postępowania przetargowe na remont pozostałych budynków. Docelowo oprócz nich zrewitalizowane mają zostać podwórka, powstaną porządne ścieżki między budynkami i miejsca rekreacji.

autor: Sandra Hajduk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button