KrajRegion

Pierwszy protest PiS ws. wyborów do senatu rozpatrzony. W Tychach i Mysłowicach wszystko w porządku

Jest decyzja w sprawie pierwszego z protestów wyborczych, jakie odnośnie głosów oddanych w wyborach do senatu złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpatrzyła protest PiS w okręgu nr 75, obejmującym Tychy i Mysłowice.

 

 

Spiderman grasuje po Bytomiu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpatrzyła protest wyborczy Prawa i Sprawiedliwości dotyczący wyników wyborów do senatu w okręgu nr 75 w województwie śląskim, obejmującym Tychy i Mysłowice.

Jak poinformowała prezes izby Joanna Lemańska, Izba Kontroli Nadzwyczajnej pierwszy z protestów PiS pozostawiła bez dalszego biegu. W okręgu nr 75, obejmującym poza miastami Tychy i Mysłowice także powiat bieruńsko-lędziński wybory do senatu wygrała wiceprezeska partii Wiosna, Gabriela Morawska-Stanecka , startująca z Komitetu Wyborczego KW SLD.

 

Zdobyła 50,93% głosów, Czesław Ryszka, jej kontrkandydat z PiS zdobył 49,07 proc. poparcia. To ponad 2 tysiące głosów mniej. KW Prawa i Sprawiedliwości chciał ponownego przeliczenia głosów w wyborach do senatu w tym okręgu. Sąd Najwyższy jednak nie stwierdził wymagań, dzięki którym protest wyborczy mógłby być uznany za skuteczny. I dlatego protest wyborczy odnośnie okręgu nr 75 nie będzie decyzją SN rozpatrywany. To formalnie koniec rozpoznania przez sąd tego protestu.

Ale nie koniec rozpatrywania innych, bo KW Prawo i Sprawiedliwość wniósł więcej protestów odnoszących się do wyników wyborów do senatu. W sumie jest ich sześć. Oprotestowano wyniki wyborów w okręgu 75 obejmującym Tychy, Mysłowice i powiat bieruńsko – lędziński, okręg nr 100 w Koszalinie, numer 12 w Grudziądzu, numer 96 w Kaliszu, nr 92 w Gnieźnie oraz 95 – to okręg, w którym głosowali mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego oraz ostrowskiego.

 

PiS postulowało w tych okręgach o ponowne liczenie głosów w wyborach do senatu. Zdaniem przedstawicieli KW PiS część głosów jako nieważne – za nieważne uznano niewłaściwie. Zdaniem przedstawicieli komitetu wyborczego – powinny być uznane za ważne.

 

źródło: TVN 24
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Narkotyki i akcesoria do ich zażywania w każdej szkole. Nowy projekt w Sosnowcu [WIDEO]

Uważajcie! Na Śląsku oszuści wyłudzają pieniądze nową metodą. Ekologiczną!

Dewastacja grobów na cmentarzu parafialnym w Zabrzu-Helence! Uszkodzono 44 groby [WIDEO]
 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close