RegionWiadomość dnia

Bytom odnowi całe osiedle! Miliony odmienią Kolonię Zgorzelec

Trwa rewitalizacja zabytkowego osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec. Do 14 remontowanych budynków, dołączy kolejnych 10 dzięki dofinansowaniu II etapu projektu realizowanego przez wspólnoty mieszkaniowe zarządzane przez ZBM-TBS Sp. z o.o. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to 5,6 mln zł. Prace rewitalizacyjne rozpoczną się na przełomie I i II kwartału 2021.

 

 

Kto zdarł skórę z psa w Mysłowicach? Szukamy sprawcy razem z policją! TOP 5 Silesia Flesz

Wpisane do rejestru zabytków Kolonia Zgorzelec osiedle położone jest między Szombierkami i Łagiewnikami. Obejmuje 34 budynki mieszkalne tzw. familoki dwu- i czterorodzinne, z których część jest obecnie niezamieszkała.

W wybranym do dofinansowania w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji projekcie „Rewitalizacja podobszaru 19 – zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec (etap II) bierze udział sześć wspólnot mieszkaniowych (10 budynków). Projekt ten, realizowany w układzie partnerskim gdzie Liderem Projektu jest ZBM-TBS Sp. z o.o. , który również był inicjatorem planowanych prac.

-To dobra informacja dla 152 mieszkańców wspólnot Kolonia Zgorzelec15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Inwestycja obejmie remont części wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych oraz zagospodarowanie przestrzeni przynależnej do wspólnot Kolonia Zgorzelec 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Wartość tego projektu to 5,63 mln zł. Roboty budowlane mają być zakończone do końca grudnia 2022 rokumówi Jacek Panas z Zakładu Budynków Miejskich – Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z.o.o.

Warto dodać, że ZBM-TBS sp. z o.o. jest również liderem w kolejnych 3 projektach rewitalizacyjnych obejmujących kwartał ulic Głębokiej, Matejki i Katowickiej, ul. Dworcowej i okolic oraz ul. Mickiewicza.

W ramach I etapu projektu realizowanego przez Bytomskie Mieszkania w sierpniu rozpoczął się już remont 5 familoków. W nieużytkowanych przez wiele lat pustostanach powstaną lokale mieszkalne o powierzchni około 50 mkw. Wymienione będzie ogrzewanie, drzwi i okna, remontowane będą też dachy i klatki schodowe. Każde mieszkanie wyposażane będzie w nowy sanitariat. Ostatnim etapem inwestycji będzie uporządkowanie i oświetlenie terenów wokół budynków. Łącznie wyremontowanych zostanie 14 familoków z zasobu Bytomskich Mieszkań.

Na etapie projektowym jest realizacja projektu związanego z remontem kolejnych czterech budynków: 28, 27, 16 i 32. Zgodnie z umową do końca marca 2021 r. wykonawca ma czas na przygotowanie niezbędnej dokumentacji – mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań. Trwają także procedury przetargowe na pięć ostatnich budynków nr 7, 24, 25, 31 i 35.

Kolonia Zgorzelec, wybudowana w latach 1897-1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus (Huty Zygmunt), jest przykładem zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. W 2016 roku Kolonia Zgorzelec została włączona do obszaru rewitalizacji.

 

źródło: UM Bytom
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Już otwarty! Pierwszy w Polsce sklep socjalny powstał w Katowicach [WIDEO]

Na narty do Wisły bezpośrednio na razie nie pojedziemy. Winny całego zamieszania jest wykonawca

Czego Polacy szukają w Google? [LISTA NAJPOPULARNIEJSZYCH HASEŁ W 2020r.]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close