Artykuł SponsorowanyDom

Kominek w salonie – na co należy zwrócić uwagę?

Kominek w salonie jest świetnym dodatkiem, który pozwala umilić chłodniejsze wieczory. Za jego pomocą można stworzyć niesamowity klimat w pomieszczeniu. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na umieszczenie kominka w salonie. Widok płomieni oraz światło z niego wychodzące podczas długich, jesiennych wieczorów jest zachwycające. Pozostaje nam tylko nalać gorącej herbaty do kubka oraz zabrać ze sobą dobrą książkę.

 

Kominek w salonie jest świetnym dodatkiem, który pozwala umilić chłodniejsze wieczory. Za jego pomocą można stworzyć niesamowity klimat w pomieszczeniu. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na umieszczenie kominka w salonie. Widok płomieni oraz światło z niego wychodzące podczas długich, jesiennych wieczorów jest zachwycające. Pozostaje nam tylko nalać gorącej herbaty do kubka oraz zabrać ze sobą dobrą książkę.

Kominek nie jest jednak tylko ciekawą dekoracją wnętrza. Może on stanowić także dodatkowe źródło ciepła podczas chłodniejszych dni. Jeżeli chcemy więc zdecydować się na kominek w salonie, warto zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma on pełnić. Wiele osób decyduje się na inny rodzaj ogrzewania, natomiast kominek jest po prostu dodatkiem w salonie. Poniżej dowiesz się, na co najlepiej zwrócić uwagę, jeśli decydujesz się na kominek.

Jaki rodzaj kominka wybrać?

Decyzja o posiadaniu kominka powinna zapaść już podczas budowy domu. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele pieniędzy, które trzeba będzie w przeciwnym razie przeznaczyć na remont. Pierwsze pytanie odnośnie kominka powinno dotyczyć tego, czy chcemy mieć palenisko otwarte czy zamknięte.

Kominek otwarty charakteryzuje się tym, że posiada wymurowane, otwarte palenisko. Źródłem ciepła w tym przypadku będzie promieniowanie z komory spalania. Jednak wybór tego rodzaju ogrzewania jest mało efektywny. Należy pamiętać, że podczas palenia w takim kominku w pomieszczeniu zostaje tylko około 10% ciepła, a reszta ucieka do komina. Dodatkowo kominki otwarte spalają o wiele więcej drewna niż te zamknięte. Często jest to więc tylko element ozdobny w salonie. Jego konstrukcja pozwala na ocieplenie tylko jednego pomieszczenia.

Kominek zamknięty jest jednak świetnym rozwiązaniem, jeśli ma on być źródłem ciepła w domu. Paleniska zamknięte wykonane są z takich materiałów, które są odporne na wysokie temperatury i świetnie akumulują ciepło. Jeżeli chcemy nim ocieplać nasze pomieszczenia, warto zdecydować się na porządny wkład, który posiada co najmniej 70% sprawności energetycznej. Przy ich pomocy możemy się pokusić o ogrzanie nawet całego domu. Najczęściej jednak możemy spotkać kominki jako dodatkowe źródło ogrzewania domu.

Więcej znajdziesz na komineczki.com.pl.

Rodzaje ogrzewania kominkowego

Decydując się na kominek w naszym salonie, warto pamiętać o tym, że istnieją różne typy ogrzewania. Pierwszym jest ogrzewanie przez promieniowanie. Jest to najmniej efektywny sposób ogrzewania pomieszczenia. Przede wszystkim w tej sytuacji możemy ogrzać tylko pokój, w którym znajduje się kominek. Największe znaczenie ma tutaj obudowa kominka. Jej konstrukcja powinna akumulować ciepło i powoli oddawać je do pomieszczenia. Warto więc skupić się na niej, jeżeli decydujemy się na ogrzewanie przez promieniowanie.

Drugie rozwiązanie, które jest o wiele bardziej popularne to system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Tutaj warto zaznaczyć, że konstrukcja tego systemu musi być odpowiednio dostosowana do budynku. Dzięki niemu możemy ocieplić inne pomieszczenia w domu za pomocą specjalnych przewodów, przez które dostarczane jest ciepło. System DGP musi być więc dostosowany do liczby pomieszczeń, pięter i potrzeb grzewczych naszych domowników. Właśnie z tego powodu warto pomyśleć nad kominkiem już podczas budowy domu. Korzystając z tego typu ogrzewania nie możemy regulować temperatury.

Dla osób, które chcą mieć wpływ na wysokość temperatury, idealnym rozwiązaniem będzie kominek z płaszczem wodnym. Można go bez problemu podłączyć do centralnego ogrzewania. Podgrzewana przez kominek woda trafia do kaloryfera, dzięki któremu możemy regulować temperaturę. Warto pomyśleć o tym typie ogrzewania, jeśli posiadamy np. ogrzewanie podłogowe. Przy zakupie zwróćmy uwagę na maksymalne ciśnienie robocze, pojemność samego płaszcza czy średnią moc z wody.

Umiejscowienie kominka w salonie

Kolejną ważną kwestią, jeżeli chodzi o kominek, jest jego umiejscowienie w salonie. Nie jest to oczywista kwestia, jakby mogło się wielu wydawać. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, gdzie najlepiej umiejscowić nasze źródło ciepła. Przede wszystkim powinien on być zbudowany jak najbliżej komina. Dzięki temu przewód dymowy będzie miał mniej zagięć. Jeżeli decydujemy się na tradycyjny kominek, musimy mieć na uwadze, że waży on kilkaset kilogramów. Powinniśmy więc pamiętać o wytrzymałości stropu na wszelkie obciążenia.

Konieczne jest również przeanalizowanie całego pomieszczenia. Mowa tutaj chociażby o rozmieszczeniu mebli. Warto postawić na sprawną komunikację w naszym salonie, bo to przecież tutaj będziemy spędzać najwięcej czasu w naszym domu. Posiadając telewizor w salonie warto umieścić go w taki sposób, aby nie stanowił konkurencji dla kominka. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie go przy prostopadłych ścianach. Jeżeli będzie on postawiony po przeciwnej stronie kominka możemy narazić się na to, że refleksy ognia będą odbijały się na naszym ekranie.

Jeżeli już decydujesz się na kominek otwarty, należy poświęcić uwagę na jego ulokowanie. Otwarte palenisko z jednej lub dwóch stron można umieścić w rogu pokoju. Niektórzy decydują się także ulokowanie go przy prostej ścianie. Natomiast palenisko otwarte ze wszystkich stron najlepiej jest umieścić na samym środku pomieszczenia.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button