KrajRegion

Komu ufają Polacy? Posłom i senatorom czy samorządowcom?

Komu dziś bardziej ufają Polacy? Posłom i senatorom czy samorządowcom? Badania wskazują, że prawie 80% Polaków bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym.

 

Zdecydowana większość dorosłych Polaków (79%) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21%). Ponad połowa badanych (61%) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Wyniki badania wskazują, że samorządowcom bardziej ufa aż 79% badanych Polaków, zaś posłom  i senatorom – zaledwie 21%. Stosunkowo większe zaufanie do samorządowców jest wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej razem (84%) niż Prawa i Sprawiedliwości (59%). Co ciekawe, samorządowcy wzbudzają większe zaufanie u osób, które nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach samorządowych (84%) niż wśród osób, które planują głosować (76%).

Ponad połowa badanych (61%) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w regionie ich zamieszkania. Prawie co trzeci Polak (29%) nie ma potrzeby wpływu na sprawy lokalne, natomiast 10% uważa, że ich wpływ jest wystarczający.

Nieco częściej większego wpływu na swój region zamieszkania domagają się wyborcy PiS (69%) niż PO i Nowoczesnej (64%).

Zauważalny jest też dość duży odsetek osób (prawie połowa – 47%), które chciałyby mieć większy wpływ na swój region, a które jednak nie planują udziału w wyborach samorządowych.

To, jaki będzie wpływ mieszkańców na sprawy regionu, w którym mieszkają, będzie w dużej mierze zależało od tego, kto wygra wybory samorządowe. Jeśli zatem chce się mieć większy wpływ, należy przede wszystkim uczestniczyć w wyborach i popierać odpowiednich kandydatów – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Udział w najbliższych wyborach samorządowych deklaruje 64% badanych. Częściej chęć głosowania deklaruje elektorat PiS (89%) niż PO i Nowoczesnej (77%).

Największy odsetek osób planujących udział w najbliższych wyborach samorządowych jest w grupie wiekowej 55 lat i więcej (71%) oraz 45-54 lata (70%), a najmniejszy wśród wyborców w wieku  35-44 lata (52%) oraz najmłodszych w wieku 18-24 lata (54%).

 

(źr: ciekaweliczby.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close