KrajRegionZdrowie

Koronawirus: Na pierwszych szczepionka się nie skończy. Jeszcze w tym roku 300 tysięcy szczepionek w Polsce!

Za nami pierwsze w Polsce szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności szczepiony jest personel medyczny. Ale ani na medykach ani na pierwszej partii szczepionek przeciwko COVID-19 się nie skończy. Jeszcze w 2020 roku do Polski ma przyjechać kolejne 300 tysięcy dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.

 

 

Najlepszy SYLWESTER? Tylko z Telewizją TVS! Emocje sięgną zenitu!

W niedzielę 27 grudnia ruszyły pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Pierwszą partię już rozdysponowano w szpitalach, kolejna dostawa jeszcze w grudniu trafi do kraju. – Szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Ważne, aby zaszczepiło się jak najwięcej Polaków. Dlatego rusza kampania #SzczepimySię, w której resort zdrowia i rząd przekonują, że warto się zaszczepić. Jeśli nie dla samego siebie, to dla innych.

 

W szpitalach węzłowych we wszystkich województwach w kraju rozpoczął się w niedzielę proces szczepień przeciwko COVID-19. – 4 marca br. zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Dzisiaj, po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. Ten powrót do normalności może się wydarzyć dzięki szczepioncepowiedział Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

 

Zapewnione dostawy

W ramach pierwszej dostawy do Polski trafiło ok. 10 tys. dawek szczepionek. Preparat rozdysponowano pomiędzy 72 szpitale węzłowe. Do 18 placówek trafiło od 150 do 900 dawek, do pozostałych – po 75. Jak informował podczas konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, jeszcze w tym roku do Polski dotrze kolejna partia szczepionek: – Do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek do Polski. Potem co tydzień będą takie transporty trafiały do Polski. Jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała – powiedział Michał Dworczyk.

W okresie szczepienia grupy 0 szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.

 

15 stycznia – zarejestruj się

Warto zapamiętać tę datę. 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Nie warto czekać. – Zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem – zapowiedział premier Morawiecki.

Bo szczepionka to szansa na wyzwolenie się z epidemii. Pracowały nad nią sztaby naukowców na całym świecie. Warto zaufać nauce. Jak mówił Mateusz Morawiecki, dzięki Narodowemu Programowi Szczepień czas wyrzeczeń może się skończyć. Ważne jednak, aby szczepionkę przyjęło jak najwięcej osób.

 

Czas na grupę 0

Obecnie jako pierwsi ze szczepionek korzystają osoby z grupy 0 wskazanej m.in. w Narodowym Programie Szczepień. To:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści). Zgłoszenia od osób z tej grup przyjmowane są do 28 grudnia. Do szpitali węzłowych przekazują te zgłoszenia kierownicy placówek. Powinni oni skorzystać z przeznaczonego do tego formularza, dostępnego pod adresem: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. Więcej informacji na temat szczepień znaleźć można w Narodowym Programie Szczepień oraz na stronie gov.pl/szczepimysie. Czynna jest też całodobowa infolinia w sprawach związanych z jakimikolwiek wątpliwościami związanymi ze szczepieniami. Zainteresowani mogą dzwonić pod numer 989.

 

źródło: KPRM
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pierwsze szczepienie na COVID. „Czuję się bardzo dobrze”

Do jutra trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19

Tak dla przypomnienia. Nowe zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close