KrajRegion

Koronawirus zdemolował mu płuca. Pan Grzegorz jest po przeszczepie w Zabrzu [WIDEO]

Pan Grzegorz to pierwszy pacjent w Polsce, któremu przeszczepiono płuca, bo zniszczył je koronawirus. Pracował jako szef sterylizatorni w szpitalu w Tychach. Na początku miał po prostu gorączkę.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

To jest, wie Pani, drugie życie. Bo tak to nie wiadomo jak by się to skończyło – powiedział pan Grzegorz. 

Na szczęście ta historia ma swój happy end. Pan Grzegorz to pierwszy pacjent w Polsce, któremu przeszczepiono płuca, bo zniszczył je koronawirus. Pracował jako szef sterylizatorni w szpitalu w Tychach. Na początku miał po prostu gorączkę.

Nie odczuwałem jakichś duszności czy jakichś innych problemów, które tam wynikały z tego wirusa. Ogólne osłabienie, w którymś momencie przyszło i niestety już musieli mnie wywieźć karetką do szpitala – powiedział pan Grzegorz. 

Stan pacjenta pogarszał się błyskawicznie. Mimo to, że ma dopiero 45 lal nie był obciążony dodatkowymi chorobami. Miał tylko niewielką nadwagę.

Wielu chorych przyjmowanych do szpitala w wykonanej tomografii komputerowej ma zmiany, które czasami obejmują 40-50% miąższu płucnego, a mimo tego leczeniem zachowawczym, tlenoterapią, bez przyjęcia do intensywnej terapii udaje się tym pacjentom pomóc. Ale dynamika choroby, narastanie objawów niewydolności oddechowej i zmęczenia pacjenta dały nam do myślenia, że ten przebieg może być dramatyczny -mówi lek. med. Izabela Kokoszka-Bargieł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach 

Koronawirus zdemolował mu płuca. Pan Grzegorz jest po przeszczepie w Zabrzu [WIDEO]
Koronawirus zdemolował mu płuca. Pan Grzegorz jest po przeszczepie w Zabrzu [WIDEO]
I tak się stało. Stan mężczyzny był na tyle zły, że przewieziono go do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie podłączony został do systemu ECMO, który pozaustrojowo natlenia krew. 

Te płuca były strasznie zniszczone. One przypominały wątrobę, czyli narząd, który nie służy do oddychania, tylko do czegoś zupełnie innego, więc zwątrobiałe, twarde, niewymieniające w ogóle tlenu. Absolutnie bezwartościowe narządy – mówi dr hab. n. med. Marek Ochman, transplantolog w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Zmiany w płucach były nieodwracalne. Dlatego trzeba było wszczepić nowe. Dawca znalazł się szybko. Sam zabieg przeszczepu płuc przebiegł bez komplikacji. Odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dziś nie zabrakło tu podziękowań, ale też apeli.

Uważajcie na siebie, chodźcie w maskach, przestrzegajcie zasad, bo COVID jest wyjątkowo groźny i niebezpieczny – powiedział prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ten wirus nie wybiera. To jest nieprawda, że chorują i umierają tylko osoby starsze. U nas na oddziale leżały osoby w wieku lat 44, 43, 37,  a nawet 18-latek. Nie wszyscy z tych pacjentów przeżyli – mówi lek. med. Izabela Kokoszka-Bargieł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach. 

Pan Grzegorz najprawdopodobniej we wtorek wyjdzie do domu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

IMGW: Burze, intensywne opady deszczu, a nawet krupa śnieżna! [PROGNOZA POGODY]

Koronawirus w katowickim liceum! Placówka przechodzi na nauczanie hybrydowe

Gwałtowny spadek zakażeń koronawirusem! Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia [KORONAWIRUS 7.9.2020]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close