Kategorie

Kremacja dla zwierząt? W Rudzie Śląskiej otwarto specjalny ośrodek [WIDEO]

Po śmierci mają nie być zakopywane na działkach czy w lesie, ale trafiać właśnie tu. W Rudzie Śląskiej uroczyście otwarto dziś ośrodek kremacji zwierząt towarzyszących Esthima.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ podpowiada, co zrobić żeby się nie roztopić w upał 😉

We Francji ten pomysł już ponad 20 lat temu. Firma powstała z inicjatywy lekarzy weterynarii i była w tym czasie odpowiedzią na potrzeby lekarzy weterynarii. Dzisiaj jest również odpowiedzią na potrzeby właścicieli zwierząt (…) świadczymy usługi kremacji zwierząt towarzyszących, co jest bardzo istotną rzeczą. Mówimy o pieskach, kotkach i tak zwanych nowych zwierzętach towarzyszących czyli wszelkiego rodzaju gryzoniach, gadach, płazach, ptakach egzotycznych – mówi Anna Winter, dyrektor zarządzający Esthima.

Ośrodek oferuje trzy rodzaje usług – kremację grupową, kremację rozłączną – przy której możliwe jest odzyskanie prochów zwierzęcia i kremację indywidualną z ceremonią pożegnania.

Jesteśmy teraz w pomieszczeniu, które jest pokojem pożegnania z ukochanym pupilem, gdzie właściciele mogą spędzić chwile na powiedzenie do widzenia przed tą długą podróżą za tęczowy most, gdzie odchodzi ich pupil – mówi Magdalena Siwecka, manager ds. PR w Esthima.

Po kremacji w specjalnej urnie można zabrać prochy zwierzęcia. Początkowa fazę procesu kremacji można śledzić za pośrednictwem kamery. Beata Drzymała-Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Fauna w Rudzie Śląskiej przyznaje, że placówka otrzymuje wiele telefonów z pytaniami co zrobić ze zwierzęciem po jego śmierci. Podkreśla, że taka inwestycja w okolicy była potrzebna.

Kiedyś to chyba było tak, że jednak większość osób gdzieś tam mniej lub bardziej zgodnie z prawem zakopywała zwierzęta w swoim ogródku, czy ogródku kogoś bliskiego czy gdzieś tam w parku. Nie było to tak restrykcyjnie kontrolowane jak na dzień dzisiejszy i może dlatego ten problem nie był tak odczuwalny. Natomiast dzisiaj kiedy zwracamy uwagę na ekologię, kiedy wszystkie te przepisy się rozrastają to problem jest po prostu coraz większy. Poza tym widzimy, że coraz więcej ludzi jest właścicielami przeróżnych zwierzaków – mówi Beata Drzymała-Kubiniok, prezes TOZ Fauna w Rudzie Śląskiej.

Dlatego problem trzeba było rozwiązać. Władze Rudy Śląskiej dały zielone światło dla inwestycji – chociaż przyznają, że obawy były.

Długo nad tym się zastanawialiśmy, ale przeważyło stanowisko obrońców zwierząt, osób które opiekują się zwierzętami na co dzień – mam tutaj na myśli towarzystwo Fauna, które opiekuje się schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Rudzie Śląskiej i to ich stanowisko zdecydowało, że postanowiliśmy dać zielone światło dla tej inwestycji w Rudzie Śląskiej i powiem szczerze, że tego absolutnie nie żałujemy – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Koszt kremacji waha się od 180 do 1300 złotych. Uzależnione jest to od rodzaju usługi jaką wybierzemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button