BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTurystykaTygodnik TVS

Krótsze ferie zimowe?

W tym roku ferie zimowe odbywają się według tych samych co zawsze zasad. Podzielone są na cztery dwutygodniowe tury. Szykują się jednak spore zmiany. Ministerstwo oświaty chce skrócić zimowy wypoczynek, ale spokojnie nie chodzi tu o skrócenie ferii zimowych.

 

W ministerstwie edukacji trwają prace nad zmianą podejścia do zimowego wypoczynku. Jak przyznała w Radiu Zet Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji narodowej, przerwa zimowa w szkołach nadal trwać będzie sześć tygodni z podziałem na dwu tygodniowe okresy dla poszczególnych województw. Do tej pory ferie odbywały się w 4 „nakładających” się turach, teraz ma być bardziej równomiernie.

  • Ferie zimowe są według dokładnie takich samych zasad, jak dotychczas i będą, czyli dwa tygodnie zimą. One są rozłożone w sumie w ciągu sześciu tygodni. Zmieniła się jedna rzecz, będzie to bardziej równomiernie, czyli tak, żeby w każdym z tygodniu mniej więcej taka sama ilość dzieci odpoczywałamówiła Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji narodowej i posłanka Nowoczesnej w “Popołudniowym Gościu Radia ZET”. 

Ferie zimowe 2025 Terminy 

Jak zmienią się ferie zimowe? 

Generalnie chodzi o to, że  poszczególne tury ferii nie będą się na siebie „nakładać”.  Zamiast tych czterech tur, jak jest w tej chwili, będą jedynie trzy. Dla organizatorów zimowego wypoczynku w zasadzie nic się nie zmienia, bo cały okres ferii nadal trwał będzie 6 tygodni.  Chodzi o to, że w niektóre tygodnie na feriach było 29% uczniów a w niektóre nawet 36%, co mogło powodować utrudniony dostęp do zimowego wypoczynku. Minister Lubnauer podkreśliła jednocześnie, że nikt w resorcie nie rozważa skrócenia zimowego wypoczynku. 

  • Lubanuer dodała, żeto jest taki czas, w którym rzeczywiście często rodziny mają szansę wyjechać, jeżeli jeżdżą na nartach, jeżeli uprawiają sporty zimowe gdzieś i odpocząć. Niektórzy wybierają też ciepłe kraje, powiedzmy szczerze, że zimą są takie kraje, gdzie też jest w miarę ciepło. Nie ma żadnych planów, żeby to zmienić”.  

Zmiany mają wejść w życie w roku szkolnym 2025/2026.  Tak będzie wyglądał harmonogram ferii w roku 2026. 

  • 19 stycznia – 1 lutego 2026: województwa mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.
  • 2 lutego – 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie.
  • 16 lutego – 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.

Wakacje w czasie roku szkolnego 

 

W ministerstwie edukacji trwa analiza tzw. wakacji w trakcie roku szkolnego. Chodzi tu na przykład o możliwość wyjechania na tydzień w sprawach rodzinnych. Chodzi tu o usprawiedliwione przez rodziców nieobecności.

  • w obecnych zapisach mamy taką zasadę, że można mieć do 50% nieusprawiedliwionych nieobecności, które kiedyś byśmy nazwali wagarami i tak można być do następnej klasy z danego przedmiotu klasyfikowanym”. – W związku z tym z niepokojem na to patrzymy – dodaje minister Katarzyna Lubanuer 

Zdaniem minister limit połowy nieusprawiedliwionych nieobecności to zdecydowanie za dużo, trwają prace nad zmianami, ale jeszcze za wcześnie by zdradzać szczegóły.   

Źródło: Radio Zet, MEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button