Kto i kiedy może skorzystać z krótkoterminowego OC?
W Polsce każdy zarejestrowany samochód musi być obowiązkowo ubezpieczony. Dotyczy to również pojazdów użytkowanych okresowo, które przez większość miesięcy w roku stoją nieużywane. Istnieją jednak polisy, umożliwiające wykupienie ochrony na czas krótszy niż 12 miesięcy. Nie są to standardowe ubezpieczenia i aby z nich skorzystać trzeba spełnić określone warunki. Jakie pojazdy mogą zostać objęte krótkoterminowym OC? Odpowiadamy!
Na czym polega OC krótkoterminowe?
Tradycyjne ubezpieczenie jest wykupowane na rok z możliwością przedłużenia lub rezygnacji i nabycia polisy w innym towarzystwie, po upływie terminu ważności. W niektórych firmach konieczne jest zapłacenie za rok z góry, podczas gdy inne oferują regulowanie składek w systemie ratalnym. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń krótkoterminowych, gdyż jak sama nazwa wskazuje, obowiązują one przez określony czas. To specjalna kategoria produktów ubezpieczeniowych, które są skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Nie każdy jest więc uprawniony do skorzystania z takiej oferty, co regulują przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co trzeba wiedzieć o OC krótkoterminowym i czym się wyróżniają takie polisy od standardowych pakietów ochrony?
- może być wykupione na okres nie krótszy niż 30 dni lub 3 miesiące w zależności od kategorii ubezpieczonego pojazdu,
- termin obowiązywania nie może przekraczać 12 miesięcy,
- umowa nie przedłuża się automatycznie, a po jej zakończeniu przestaje być ważna,
- OC krótkoterminowe zapewnia taki sam zakres ochrony co zwykłe ubezpieczenie,
- do wykupienia polisy są uprawnione jedynie osoby, które spełniają warunki określone w ustawie.
Krótszy okres ubezpieczeniowy jest równoznaczny z niższą składką. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie na podstawie kryteriów uwzględnianych w danym towarzystwie. Ceny takich polis mogą więc znacznie się od siebie różnić, gdyż zależą od rodzaju pojazdu, jego parametrów oraz osobistej sytuacji kierowcy.
Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?
OC krótkoterminowe byłoby dla wielu kierowców korzystnym rozwiązaniem, ale nie każdy może skorzystać z takiej opcji. Ustawa przewiduje taką możliwość jedynie dla wybranej grupy odbiorców, do której zaliczają się właściciele pojazdów:
- historycznych – aby samochód został uznany za zabytkowy, musi mieć co najmniej 40 lat lub 25, jeżeli rzeczoznawca zaopiniuje go jako unikat o wartości historycznej,
- testowych – to auta wykorzystywane przez producentów do celów badawczych lub jazd próbnych w salonach sprzedaży,
- komisowych – przedsiębiorstwa prowadzące działalność polegającą na handlowaniu autami są uprawnione do ubezpieczania pojazdów w trybie krótkoterminowym,
- sprowadzonych zza granicy – jeżeli auto jest zarejestrowane poza Polską, jedyną możliwością jest wykupienie polisy na 30 dni. W tym czasie należy załatwić niezbędne formalności, a następnie ubezpieczyć samochód na normalnych warunkach,
- wolnobieżnych – do tej grupy należą pojazdy o prędkości maksymalnej 25/h. Mogą to być m.in. maszyny rolnicze, koparki, walce lub kombajny. W tym przypadku ubezpieczenie krótkoterminowe może być zawarte na okres nie krótszy niż 3 miesiące.
- zarejestrowanych czasowo – taka sytuacja ma miejsce, gdy samochód ma zostać wywieziony za granicę i tam zarejestrowany na stałe.
Ubezpieczenie krótkoterminowe ma wiele zalet, ale niesie za sobą też pewne ograniczenia. Przede wszystkim należy pamiętać o pilnowaniu terminu ważności polisy, gdyż nie zostanie ona przedłużona automatycznie.
Gdzie kupić najtańsze OC?
Utrata ciągłości w ubezpieczeniu wiąże się z nałożeniem kary finansowej, której wysokość zależy od długości przerwy w ochronie. W znalezieniu najkorzystniejszej polisy pomoże Ci internetowy kalkulator ubezpieczenia w rankomat.pl. Sprawdzisz w nim, ile będzie Cię kosztować wykupienie standardowego pakietu oraz gdzie dostaniesz atrakcyjną opcję ochrony pojazdu. Ze względu na ograniczenia nałożone przez ustawę, OC krótkoterminowego nie kupisz przez internet ani telefon. W przypadku standardowej polisy możesz skorzystać z takiego rozwiązania i wszystkie formalności załatwić online.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera