RegionWiadomość dnia

Kto ma to posprzątać? W Chorzowie mieszkańcy chcą się pozbyć rdzewiejących wraków! [WIDEO]

Samochodów, a właściwie tego co z nich zostało, mieszkańcy ulicy Hutniczej w Chorzowie-Batorym mają dość. Właściciele wraków zapadli się pod ziemię.

 

 

SZOK! Ktoś zabija koty w Mysłowicach?!


-Tragedia, tragicznie to wygląda. Dzieci tutaj latają, bawią się. Mogą sobie coś zrobić. Nie wiem. Nikt się tym nie interesuje. To już tak długo trwa – ubolewa Renata Musialik, mieszkanka ulicy Hutniczej w Chorzowie.

Mieszkańcy dziwią się, że mimo wizyt służb, od wielu miesięcy nikt wraków nie usuwa. – Powiem szczerze, że przyjeżdżała straż miejska. Przyjeżdżali policjanci, robili zdjęcia, odjeżdżali. Po prostu na tym się kończyło. To tak wygląda od sierpnia tak naprawdę – mówi Ewelina Jackiewicz, która prowadzi warsztat samochodowy przy ul. Hutniczej.

Wraki samochodów jak okiem sięgnąć! Ulica Hutnicza jest nimi usłana! Czy Chorzów to złomowisko?
Wraki samochodów jak okiem sięgnąć! Ulica Hutnicza jest nimi usłana! Czy Chorzów to złomowisko?

Jak mówią w chorzowskiej Straży Miejskiej, sami usunięciem wraków zająć się nie mogą.

-Problem jest nam znany od pewnego czasu. Z naszej strony podjęliśmy wszelkie możliwe działania prawne, wyczerpaliśmy nasze możliwości – czy to z ustawy o prawo ruchu drogowym, czy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Niestety nie dają nam te przepisy żadnych możliwości, gdyż w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym nie jest to droga – mówi Bogdan Fuchs, Straż Miejska w Chorzowie.

Właściciele samochodów są znani Straży Miejskiej, ale jak mówią funkcjonariusze – nie jest możliwie dotarcie do nich, nie odpowiadają na korespondencje. W straży miejskiej usłyszeliśmy, że samochody będzie można usunąć po tym, gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda taką decyzję.

Kto usunie wraki z Hutniczej w Chorzowie? Chętnych na razie brak
Kto usunie wraki z Hutniczej w Chorzowie? Chętnych na razie brak

RDOŚ odbija jednak piłeczkę tłumacząc, że usunięcie wraków z terenu należącego do miasta leży w kompetencjach Urzędu Miasta.

-W sytuacji, w której wrak zostanie ostatecznie uznany za odpad i znajduje się na terenie będącym we władaniu gminy, to w takich okolicznościach gmina ma obowiązek usunąć ten odpad z miejsca nieprzeznaczonego do składowania – wyjaśnia Małgorzata Zielonka-Alker, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Urząd Miasta poinformował nas dziś telefonicznie, że zwrócił się już do Ministerstwa Środowiska z zapytaniem o to – kto ma sporną decyzję podjąć. Na razie nie wiadomo kiedy wraki z ulicy Hutniczej znikną.

(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close