AlarmRegionWiadomość dnia

Lekarze weterynarii ostrzegają: Przed nami okres afrykańskiego pomoru świń

Afrykański pomór świń – african swine fever  -to groźna choroba wirusowa, na którą chorują świnie i dziki. W związku ze zbliżającym się okresem zwiększonego ryzyka występowania ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie powiatowy lekarz weterynarii w Bielsku-Białej Izabela Handwerker zaleca daleko idącą ostrożność.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Dziki padłe to zwłoki dzików, w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych, świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, również kości dzików.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
– jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika dla ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
– nie dotykać zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
– zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, albo straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego. Należy podać miejsce znalezienia zwłok, np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS; dane osoby zgłaszającej – w tym numer telefonu kontaktowego, liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu  ewentualnie ich stan – rozkład, wyłącznie kości itp..

W związku z zagrożeniem ASF nie wolno pozostawiać w lesie żadnych odpadków żywnościowych; należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który płoszy dziki (w tym używania hałaśliwych sprzętów lub pojazdów); nie spuszczać psów ze smyczy.
Zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Trzeba też przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

źródło: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W Rybniku nie będzie miał kto leczyć? Lekarze z WSS nr 3 biją na alarm

Rybnik: Brawurowa akcja złodziei! Włamali się do marketu przez dziurę w ścianie! [WIDEO]

Tragiczny początek sezonu motocyklowego na śląskich drogach

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close