Lekcje historii dla przechodniów. Wodzisław i Tarnowskie Góry
Coraz częściej na rynkach czy głównych ulicach śląskich miast pojawiają się tablice z informacjami historycznymi. Edukacja dla przechodniów to szybka forma dotarcia z ciekawostkami historii regionu do mieszkańców. Takie akcje są m.in. w Wodzisławiu i w tarnowskich Górach.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
– Na 12 planszach można prześledzić dzieje tej niezwykłej budowli, o której jeszcze pięćdziesiąt lat temu pisano, że jest fragmentem średniowiecznych murów, a której losy układają się w przedziwną opowieść pełną chwil świetności, ale i całkowitego zapomnienia. Od legend otaczających „od zawsze” teren Grodziska, poprzez niezwykłą postać Edwarda Braunsa, który tak pokochał epokę średniowiecza, historię i swoją małą, wodzisławską ojczyznę, że dał jej myśliwski pałacyk w kształcie gotyckiego zameczku, aż do wykopalisk archeologicznych, prowadzonych na tym terenie od 150 lat – czytamy na łamach tuwodzisław.pl.
Akcja w Wodzisławiu ma nie tylko cele informacyjne czy edukacyjne. To także przypomnienie, że trwa rewitalizacja wieży spalonej w 2004 r., która po pożarze popadała w coraz większą ruinę. Warto dodać, że coraz więcej zabytków w naszym regionie jest modernizowanych i udostępnianych dla turystów. Historia Śląska jest bardzo bogata i opiera się tylko na górnictwie i tradycji wydobycia węgla kamiennego.
Niedawno na rynku w Tarnowskich Górach można było oglądać archiwalne zdjęcia z historycznego protestu zakładów FAZOS z okresu PRL, jednego z pierwszych pracowników przeciwko ówczesnej władzy w Polsce. Dodatkowo na rynku w związku z trzecią rocznicą wpisania kopalni srebra i sztolni Czarnego Pstrąga na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można było przeczytać dużo o historii złóż srebronośnych i samym mieście Tarnowskie Góry.
Bon turystyczny przyjęty przez Sejm. Jak go otrzymać?
Śluby w Chorzowie odwołane! W Urzędzie Stanu Cywilnego tylko rejestrowanie zgonów
źródło: tuwodzisław.pl red: B.Bednarczuk