RegionWiadomość dnia

Licznik się nie zatrzymuje! Kolejne rekordowe statystyki lotniska w Pyrzowicach!

Grudzień 2017 okazał się kolejnym rekordowym miesiącem w statystykach Katowice Airport. Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło na koniec roku ponad 225 tys.pasażerów!

 

Ostatni miesiąc 2017 roku zakończył się w Katowice Airport 20,6% wzrostem w ruchu ogółem, obsłużonych zostało 225 344 pasażerów o 38 573 więcej w porównaniu z grudniem 2016 roku. Grudzień minionego roku był jedenastym miesiącem z rzędu z dwucyfrowym wzrostem ruchu pasażerskiego. Ponadto po raz pierwszy w historii pyrzowickiego lotniska w dwunastym miesiącu roku zostało obsłużonych ponad 200 tysięcy podróżnych w ruchu ogółem.

Grudzień 2017 okazał się kolejnym rekordowym miesiącem w statystykach Katowice Airport
Grudzień 2017 okazał się kolejnym rekordowym miesiącem w statystykach Katowice Airport

Rok 2017 Katowice Airport zakończył najlepszym w historii wynikiem liczby obsłużonych pasażerów we wszystkich segmentach ruchu tj. ogółem, całkowitym i czarterowym, także liczba startów i lądowań była rekordowa.

W minionym roku w Katowice Airport ogółem obsłużono 3 892 941 osób, to aż o 671 680 więcej (+20,85%) w porównaniu z 2016 rokiem. Warto podkreślić, że to najwyższy w historii pyrzowickiego lotniska wzrost wolumenu ruchu pasażerskiego licząc rok do roku. W ruchu regularnym do i z Pyrzowic podróżowało 2 423 869 pasażerów, o 297 329 więcej (+14%) w porównaniu z dwunastoma miesiącami 2016 roku. Znaczący wzrost został odnotowany w segmencie ruchu czarterowego, gdzie obsłużono 1 459 398 podróżnych, o 380 239 więcej (+35%) w porównaniu z rokiem 2016. W minionym roku statki powietrzne startowały i lądowały w Pyrzowicach 34 725 razy o 3 731 więcej (+12%) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Komentując zeszłoroczne statystki, Artur Tomasik Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport, powiedział: –Z perspektywy rozwoju ruchu pasażerskiego w Katowice Airport rok 2017 był wyjątkowy, odnotowaliśmy znakomite, najlepsze w historii wyniki we wszystkich segmentach ruchu, co jest efektem naszej konsekwentnej, realizowanej od lat strategii współpracy z liniami lotniczymi i touroperatorami.

W ruchu czarterowym umocniliśmy się na pierwszym miejscu wśród polskich portów regionalnych i wykonaliśmy kolejny duży krok, który zbliżył nad do osiągnięcia jednego ze strategicznych celów GTL SA, czyli objęcia pozycji krajowego lidera w obsłudze ruchu wakacyjnego. Równolegle dynamicznie rozwijał się ruch regularny, tu także padł historyczny rekord. Warto podkreślić, że w minionym roku linie lotnicze uruchomiły z Pyrzowic aż 12 nowych tras rozkładowych. W przyszłym roku spodziewamy się utrzymania stabilnego i solidnego tempa wzrostu ruchu pasażerskiego. Już teraz wiemy o dziewięciu nowych trasach regularnych, które wystartują w 2018 roku, a to nie koniec nowości. Jednym z czynników wzrostu będzie rozwój bazy Wizz Air. Linia umieści w Pyrzowicach na cały rok siódmy samolot, a w okresie od czerwca do września ósmą maszyną. Prognozujemy także, że więcej pasażerów w porównaniu z 2017 rok obsłuży PLL LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Transavia. W segmencie czarterów spodziewamy się poszerzania oferty wylotów o nowe kierunki, szczególnie w szczycie sezonu oraz o wzrost częstotliwości lotów na najpopularniejszych trasach.

Rok 2017 Katowice Airport zakończył najlepszym w historii wynikiem liczby obsłużonych pasażerów we wszystkich segmentach ruchu

Tegoroczna siatka połączeń regularnych i czarterowych w szczycie sezonu obejmować będzie rekordowe ponad 120 tras. Aktualnie w ofercie lotów z Pyrzowic dostępnych jest dziewięć nowych tras regularnych. Osiem uruchomi Wizz Air, będą to całoroczne: Ateny, Memmingen, Porto, Lwów i Charków oraz sezonowe połączenia do Podgoricy, Faro i Malagi. Ponadto Lufthansa otworzy całoroczną trasę do Monachium. W 2018 roku w Katowice Airport zostanie przekroczona granica 4 mln podróżnych w ruchu ogółem. Wstępnie szacuje się, że pasażerów będzie o kilkaset tysięcy więcej w porównaniu z rokiem minionym. (źr:Katowice Airoport)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close