Marszałek Chełstowski: Na 100. rocznicę 3. Powstania Śląskiego powstanie serial! [WIDEO]
Setna rocznica III Powstania Śląskiego na Górnym Śląsku ma być obchodzona w sposób szczególny. Urząd Marszałkowski zdradził już, że w ramach obchodów ma powstać między innymi serial.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
– Ukaże i pokaże dzieje Śląska przez pryzmat życia zwykłych ludzi. A z drugiej strony Wojciech Korfanty w tle będzie nadawał odpowiedniego tonu tym wydarzeniom historycznym, które miały miejsce, które zmieniły Śląsk, spowodowały, że Śląsk wrócił do macierzy. Opowiemy to w sposób nowoczesny, taki, który będzie wciągał widza – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Serial ma być dostępny dla widzów najpóźniej w 2023 roku, a będzie można go oglądać za pomocą platform cyfrowych. Jego produkcja ma kosztować ok. 20 mln zł. Z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstań Śląskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego przy współpracy z Instytutem Myśli Polskiej w Katowicach zorganizowano dziś debatę online.
– Po Powstaniach Śląskich powstańcy doprowadzili nie tylko do powrotu tej ziemi do macierzy, czy do przyłączenia, z powrotem w organizm rodzącego się państwa polskiego. Ale powstańcy odegrali również ważną rolę w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym Górnego Śląska, jak i całej Polski w okresie międzywojennym, wojny, jak i po wojnie – mówi prof. Zygmunt Woźniczka, Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Trzecie powstanie śląskie zakończyło się sukcesem jakim było włączenie części górnego śląska w granice odradzającej się II Rzeczypospolitej, a powstańcy stali się jednymi z jej ojców. Pamiętać należy jednak, że ten wysiłek nie tylko biorąc udział w walkach wspierała olbrzymia rzesza osób. Część z nich była zaangażowana w kampanie plebiscytową, która zakończyła się 20 marca 1921 roku
− W plebiscycie nie opowiadano się jako Polak czy Niemiec, formalnie oczywiście, tylko głosowano za przynależnością do danego państwa. Tutaj tak naprawdę otwarte jest pytanie i chyba dzisiaj bardzo trudno na nie odpowiedzieć, co powodowało wieloma Górnoślązakami, zwłaszcza tymi chwiejnymi narodowościowo, że podjęli taką decyzję przy głosowaniu za Polską czy za Niemcami – mówi dr Mirosław Węcki, Uniwersytet Śląski w Katowicach, IPN w Katowicach, wypowiedź archiwalna.
Głosowanie nie rozstrzygnęło o przynależności Śląska, plany jego podziału doprowadziły do wybuchu powstania, i to dzięki niemu część terenu plebiscytowego trafiła w granice Polski.
W ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oprócz serialu ma zostać także otwarte Multimedialne Muzeum, które najprawdopodobniej znajdzie się w Parku Śląskim.
autor: Paweł Jędrusik
Opel przepołowiony, nikt nie wie, gdzie kierowca! [ZDJĘCIA] Koszmarny wypadek na A1 w Świerklanach!
Wierni powinni to przeczytać! Abp Wiktor Skworc wydał zarządzenie w sprawie koronawirusa