reklama
Kategorie

Marszałek Chełstowski: Na 100. rocznicę 3. Powstania Śląskiego powstanie serial! [WIDEO]

reklama

Setna rocznica III Powstania Śląskiego na Górnym Śląsku ma być obchodzona w sposób szczególny. Urząd Marszałkowski zdradził już, że w ramach obchodów ma powstać między innymi serial.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

– Ukaże i pokaże dzieje Śląska przez pryzmat życia zwykłych ludzi. A z drugiej strony Wojciech Korfanty w tle będzie nadawał odpowiedniego tonu tym wydarzeniom historycznym, które miały miejsce, które zmieniły Śląsk, spowodowały, że Śląsk wrócił do macierzy. Opowiemy to w sposób nowoczesny, taki, który będzie wciągał widza – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Serial ma być dostępny dla widzów najpóźniej w 2023 roku, a będzie można go oglądać za pomocą platform cyfrowych. Jego produkcja ma kosztować ok. 20 mln zł. Z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstań Śląskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego przy współpracy z Instytutem Myśli Polskiej w Katowicach zorganizowano dziś debatę online.

Setna rocznica III Powstania Śląskiego na Górnym Śląsku ma być obchodzona w sposób szczególny. Urząd Marszałkowski zdradził już, że w ramach obchodów ma powstać między innymi serial
Setna rocznica III Powstania Śląskiego na Górnym Śląsku ma być obchodzona w sposób szczególny. Urząd Marszałkowski zdradził już, że w ramach obchodów ma powstać między innymi serial

– Po Powstaniach Śląskich powstańcy doprowadzili nie tylko do powrotu tej ziemi do macierzy, czy do przyłączenia, z powrotem w organizm rodzącego się państwa polskiego. Ale powstańcy odegrali również ważną rolę w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym Górnego Śląska, jak i całej Polski w okresie międzywojennym, wojny, jak i po wojniemówi prof. Zygmunt Woźniczka, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Trzecie powstanie śląskie zakończyło się sukcesem jakim było włączenie części górnego śląska w granice odradzającej się II Rzeczypospolitej, a powstańcy stali się jednymi z jej ojców. Pamiętać należy jednak, że ten wysiłek nie tylko biorąc udział w walkach wspierała olbrzymia rzesza osób. Część z nich była zaangażowana w kampanie plebiscytową, która zakończyła się 20 marca 1921 roku

− W plebiscycie nie opowiadano się jako Polak czy Niemiec, formalnie oczywiście, tylko głosowano za przynależnością do danego państwa. Tutaj tak naprawdę otwarte jest pytanie i chyba dzisiaj bardzo trudno na nie odpowiedzieć, co powodowało wieloma Górnoślązakami, zwłaszcza tymi chwiejnymi narodowościowo, że podjęli taką decyzję przy głosowaniu za Polską czy za Niemcami mówi dr Mirosław Węcki, Uniwersytet Śląski w Katowicach, IPN w Katowicach, wypowiedź archiwalna.

Głosowanie nie rozstrzygnęło o przynależności Śląska, plany jego podziału doprowadziły do wybuchu powstania, i to dzięki niemu część terenu plebiscytowego trafiła w granice Polski.

W ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oprócz serialu ma zostać także otwarte Multimedialne Muzeum, które najprawdopodobniej znajdzie się w Parku Śląskim.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Opel przepołowiony, nikt nie wie, gdzie kierowca! [ZDJĘCIA] Koszmarny wypadek na A1 w Świerklanach!

Absolutny rekord WFOŚiGW w Katowicach! Jeszcze nigdy aż tyle środków nie poszło na ochronę środowiska w regionie!

Wierni powinni to przeczytać! Abp Wiktor Skworc wydał zarządzenie w sprawie koronawirusa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button