KrajRegion

MEN: Większość szkół i placówek w Polsce bez strajku

Ponad 51% szkół i placówek oświatowych, 8 kwietnia br. funkcjonowała bez zakłóceń. To dane przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej przez kuratorów oświaty. Kuratorzy na bieżąco monitorują sytuację w szkołach, przedszkolach i placówkach edukacyjnych pod względem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków uczniów.

 

Znamy miejsce, skąd odleciało całe województwo śląskie! TOP 5 Silesia Flesz zaprasza na mega-ODLOT!

Dane te zaprezentował podczas konferencji prasowej wiceminister Maciej Kopeć. Potwierdzają one, że 48,5 proc. wszystkich szkół i placówek edukacyjnych w całym kraju przystąpiło w poniedziałek do strajku.

Wiceminister Maciej Kopeć przypomniał, że już w najbliższym czasie odbędą się kolejno egzaminy gimnazjalne, ósmoklasistów, a w maju – maturalne.

Dzięki zmianom w rozporządzeniach dotyczących organizacji egzaminów, skład zespołów egzaminujących i nadzorujących może zostać uzupełniony przez osoby posiadające kwalifikacje pedagogiczne. To odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

Wszyscy chętni nauczyciele, którzy chcą pomóc uczniom podczas egzaminów, mogą już zgłaszać się do kuratoriów oświaty. W każdym województwie przy kuratorium oświaty zostały uruchomione punkty informacyjne, do których osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi mogą przesyłać swoje zgłoszenia.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja/zespoly-egzaminacyjne-moga-byc-poszerzone

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, wiceminister Maciej Kopeć podkreślił, że rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie 15 proc. podwyżki w 2019 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego i powrót do oceny pracy sprzed września 2018 r. z uwzględnieniem opinii Rady Rodziców, ustalenie w przepisach minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł, dodatkowe świadczenia dla stażystów, zmiana systemu wynagradzania nauczycieli oraz zmniejszanie szkolnej biurokracji.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja/porozumienie-rzadu-z-solidarnoscia

Przypomnijmy, że podpisane porozumienie pomiędzy rządem, a oświatową „Solidarnością” oznacza wprowadzenie od 1 września podwyżki wynagrodzeń o 9,6%. Łączny wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w latach 2017- 2019 to: dla nauczyciela stażysty – 515 zł, nauczyciela kontraktowego – 529 zł, nauczyciela mianowanego – 601 zł, a nauczyciela dyplomowanego – 706 zł.

 

źr. MEN

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close