KrajRegion

Metropolitalne Obchody 100. Rocznicy II Powstania Śląskiego

Nie rzucim ziemi… to widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia II Powstania Śląskiego, które odbędzie się 22 sierpnia przy Kopcu Wyzwolenia o godz. 20.30 w ramach Metropolitalnych Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu II Powstania Śląskiego.

 

Nie rzucim ziemi… będzie dużym interdyscyplinarnym i multimedialnym widowiskiem plenerowym, którego prapremiera odbędzie się w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego – 22 sierpnia 2020 r. Ta szczególna forma upamiętnienia ma łączyć tradycyjne formy artystyczne z nowoczesnymi technologiami realizacyjnymi, takimi jak projekcje laserowe. Ponadto w przygotowanie scenariusza jest zaangażowany historyk Dariusz Pietrucha, autor książki o Kopcu Wyzwolenia, który będzie też czuwał merytorycznie nad całością projektu. Natomiast nad częścią artystyczną będzie miał pieczę Teatr Śląski. Zaplanowano również działanie edukacyjne realizowane we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich.

 

 

 

Metropolitalne Obchody 100. Rocznicy II Powstania Śląskiego

Pamięć o Powstaniach Śląskich jest ważna dla całej Polski. To właśnie w wyniku zbrojnych walk o polskość i patriotycznego zrywu, Górny Śląsk po ponad 600 latach wrócił na łono Rzeczpospolitej. Symbolem Powstań Śląskich jest Kopiec Wyzwolenia, znajdujący się w Piekarach Śląskich. Został on utworzony w czynie społecznym, w ramach kilkuletniej pracy mieszkańców regionu oraz delegacji z całego kraju. Przede wszystkim jego budowniczymi byli sami powstańcy śląscy.

Reżyseria: Robert Talarczyk

Kierownictwo muzyczne: Mioush

Scenariusz inspirowany wspomnieniami Emila Barona: Miłosz Markiewicz i Dariusz Pietrucha

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński

 

Widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia II powstania śląskiego

??Spragnieni wydarzeń kulturalnych?‍??‍? ➡Sława Umińska-Duraj – prezydent Piekar Śląskich, ➡Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego i ➡Miuosh – raper i jednocześnie kierownik muzyczny wydarzenia zapraszają: 2⃣2⃣ sierpnia godz. 2⃣0⃣.3⃣0⃣ ▶Kopiec Wyzwolenia◀ Piekary Śląskie ??‍♀️Nie może Was zabraknąć??

Opublikowany przez Piekary Śląskie – Oficjalny Fan Page Poniedziałek, 17 sierpnia 2020

 

 

Wystąpią:

Olgierd Łukaszewicz, Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Grażyna Bułka, Dariusz Chojnacki, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Agnieszka Radzikowska i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary – Julian i Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

 

Wydarzenie organizowane jest pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Nie rzucim ziemi... (fot. radiopiekary.pl)
Nie rzucim ziemi… (fot. radiopiekary.pl)

 

Koprodukcją wydarzenia zajmują się: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Piekary Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich oraz Województwo śląskie.

Partnerami są:

  • Opera Śląska w Bytomiu
  • Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”
  • Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Patronat medialny: Radio Piekary i TVP 3 Katowice.

Współproducentem widowiska jest Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich wraz z Teatrem Śląskim. Mecenasem spektaklu jest Miasto Piekary Śląskie.

Zadanie dofinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close