reklama
Wiadomość dnia

Miasto ma przejąć część budynków po KWK Mysłowice. Jest pomysł, co tu będzie! [WIDEO]

reklama

Ponad 9 tys metrów kwadratowych, w tym budynek byłej dyrekcji kopalni Mysłowice i centrali telefonicznej ma przejąć miasto.

 

 

Znamy miejsce, skąd odleciało całe województwo śląskie! TOP 5 Silesia Flesz zaprasza na mega-ODLOT!


-Ma to być z jednej strony miejsce pamięci narodowej, jest jedno z najważniejszych miejsc dla Ślązaków. Będzie to miejsce również miejsce, gdzie przez najbliższe 4 lata będziemy obchodzić najważniejsze wydarzenia historyczne. Mamy tu również budynki, które chcemy wykorzystać na potrzeby miasta – wylicza Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

reklama

I tak w budynku po byłej dyrekcji kopalni ma mieścić się m. in. MOPS. Zmieni się również teren przed budynkiem. Tu mieszkańcy mają się uczyć o historii I Powstania Śląskiego.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

-Chcemy, aby powstały tutaj ławki, trochę zieleni. Będzie to miejsce, gdzie mieszkańcy dowiedzą się dlaczego wybuchło powstanie – o tym będzie informować stojący tutaj panel interaktywny – mówi Michał Woźniczko, dyrektor kancelarii prezydenta Mysłowic.

Teren ma zostać przyjęty przez miasto za darmo. Mysłowice będą musiały jednak to miejsce utrzymać i zapewnić ochronę – przez najbliższe 5 lat nie będą mogły terenu sprzedać.

-Chodzi o to, żeby to służyło tylko rozwojowi gospodarczemu, które podejmują samorządy dla jego rozwoju, kultury czy rekreacji – mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.

Ponad 9 tys metrów kwadratowych, w tym budynek byłej dyrekcji kopalni Mysłowice i centrali telefonicznej ma przejąć miasto
Ponad 9 tys metrów kwadratowych, w tym budynek byłej dyrekcji kopalni Mysłowice i centrali telefonicznej ma przejąć miasto

Likwidacja kopalni Mysłowice rozpoczęła się w 2015 roku i trwa do dziś, część terenów chce przejąć miasto. SRK do końca roku wyburzy około 50 budynków kopalni Mysłowice. Zachowanych zostanie kilka, które znajdują się w rejestrze zabytków m. in. budynek elektrowni, budynek maszyny wyciągowej i wieża szybu Łokietek.

Na przejęcie działek przez miasto musi się jeszcze zgodzić Skarbu Państwa.

autor: Monika Herman

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button