RegionWiadomość dnia

Miliony i unikaty na kołach, czyli Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych w Pszczynie [WIDEO, ZDJĘCIA]

O takich „cackach” marzy chyba każdy mężczyzna. Jednak zazwyczaj posiadanie takiego samochodu to duży wysiłek. Liczne renowacje i naprawy zabierają czas, ale efekt jest tego warty. Wśród samochodów, które pojawiły się dziś w Pszczynie, były też te najstarsze.

 

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!


– To jest McLaughlin – kanadyjska produkcja z 1919 roku. W tym roku kończy 100 lat. Unikatowy egzemplarz, ponieważ firma została w 1921 roku połknięta przez Buicka i tych modeli już nie produkowałamówi o swoim cacku Stanisław Waligóra, kolekcjoner z Bielska-Białej. –Co właściwie można powiedzieć ciekawego? Jest to właściwie jeden z pierwszych modeli, gdzie po prostu od bryczki konnej wyciągnięto konie i zamontowano silnik. Konstrukcja bardzo prosta – dodaje Stanisław Waligóra.

Niewiele młodszy jest ten Cadillac z Ameryki, ściągnięty do Polski 9 lat temu. Poza wyglądem ma również wyjątkową historię właścicieli

Miliony i unikaty na kołach, czyli Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych w Pszczynie
Miliony i unikaty na kołach, czyli Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych w Pszczynie

 

– Kiedyś należało do słynnego gangstera Al Capone z Chicago, potem jak był uwięziony to samochód trafił do skarbu państwa. Potem był odkupiony przez kolejnego Amerykanina i trzeci właściciel w rzędzie to była rodzina Vanderberg z Belgii co ściągnęli ten samochód do Europy przed wojną drugą i mieli go przez 3 generacje – mówi Jan hrabia Potocki, kolekcjoner z Krakowa.

Samochody jeżdżą po kilku śląskich miastach w ramach zawodów, które są IV rundą mistrzostw Polski. Na 75 załóg – 20 przyjechało z zagranicy. Choć jak przyznawali uczestnicy poza rywalizacją chodzi też o zabawę i spotkania z ludźmi o tej samej pasji.

 

Miliony i unikaty na kołach, czyli Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych w Pszczynie
Miliony i unikaty na kołach, czyli Międzynarodowy Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych w Pszczynie

 

– Jest 20 aut przedwojennych – limuzyny. Następnie auta między 45-60 rokiem, których w tym czasie w Polsce praktycznie nie było motoryzacji. Też przyjechały bardzo ładne sportowe autka: Mercedesy MG, Fordy, Fiaty. To trzeba obejrzeć – mówi Jacek Balicki, organizator 42. Międzynarodowego Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

Ostatni dzień zawodów jutro. Zabytkowe samochody spotkacie w Żywcu i Bielsku-Białej.

autor: Radosław Nosal
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close