RegionWiadomość dnia

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek już po raz 25! [WIDEO]

Zaśpiewają ponad 300 pastorałek – na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To już 25, jubileuszowa edycja tej imprezy.

 

 

Nowy apartament powstał w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

Zaczynaliśmy od małej, skromnej imprezy lokalnej, od setki zgłoszeń. A do tej edycji zgłosiło się 1625 solistów, chórów i zespołów – w 38 miastach Polski oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbyły się eliminacje regionalne, w których mogliśmy przepuścić niecałe 10 procent, bo zaledwie 139 wykonawców jest w finale tego festiwalu – wylicza Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

 

-Od jakiegoś czasu festiwal jest bardzo otwarty na te osoby, które śpiewają kolędy w języku polskim i pielęgnują język polski szczególnie za naszą wschodnią granicą z Białorusi, czy Ukrainy. I takie zespoły również takie będą na naszym festiwalu – mówi prof. Benedykt Odea, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

-Mam doświadczenie w kilku liturgiach bożonarodzeniowych i we Francji, we Włoszech, Niemczech, ale muszę się zgodzić z powszechnym przekonaniem, że faktycznie najpiękniej wiarę bożonarodzeniową wyznaje się w polskich pastorałkach. Są one bliskie ewangelicznej prawdzie, betlejemskie, szczere, ciepłe w swoim przekazie i wymagające – przyznaje ks. Paweł Sobierajski, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Przesłuchania mają potrwać trzy dni – w niedzielę odbędzie się koncert finałowy. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.

(Monika Herman)

Zaśpiewają ponad 300 pastorałek – na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To już 25, jubileuszowa edycja tej imprezy
Zaśpiewają ponad 300 pastorałek – na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To już 25, jubileuszowa edycja tej imprezy
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close