reklama
Kategorie

Mieszkańcy Bytomia mogą sprawdzić, przy jakiej ulicy mieszkaliby 100 lat temu

reklama

Archiwalne, historyczne mapy i plany miasta są już dostępne w miejskim serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. To efekt starań pracowników Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, którzy zeskanowali i skalibrowali do obowiązującego układu współrzędnych oryginalne mapy z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Teraz każdy mieszkaniec może sprawdzić, jak nazywała się dawniej ulica, przy której obecnie mieszka.

 

 

– W Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym posiadamy archiwalne mapy sytuacyjne, ewidencyjne, szkice katastralne oraz zarysy pomiarowe. Natomiast w miejskim serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, z uwagi na istniejące przepisy prawa, udostępniamy tylko niektóre z nich, jednak z pewnością zaciekawią one mieszkańców i miłośników historii Bytomiamówi Arkadiusz Dzadz, kierownik Referatu Infrastruktury Informacji Przestrzennej Wydziału Geodezji. – Podczas prac nad historycznymi mapami Bytomia musieliśmy przede wszystkim dostosować je do obowiązującego dzisiaj układu współrzędnych, ale przede wszystkim stworzyć nową warstwę ulic, ujmując w niej dawne historyczne nazwy dróg w naszym mieście – podkreśla Arkadiusz Dzadz.

reklama

Historyczne mapy miasta dostępne w sieci

Na serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej dostępnych jest już 10 map z lat 1901-1941 oraz jedna mapa prezentująca rozbudowę miasta w latach 1858-1918. Dla każdego mieszkańca, ale również miłośników historii Bytomia z pewnością będzie to nie lada gratka, bowiem mapy zawierają nie tylko historyczne nazwy ulic i dzielnic z czasów kiedy Bytom był w granicach Niemiec, ale również opisane na mapie budynki użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe czy parki oraz nazwy obiektów sportowych.

Jedną z najciekawszych map jest zeskanowana mapa Bytomia z 1927 roku. Widoczne są na niej między innymi: Kraftwerk Oberschlesien, czyli dzisiejsza Elektrociepłownia Szombierki przedstawiona z dwoma kominami /trzeci, najwyższy komin elektrowni wybudowano dopiero w 1937 roku/, są kopalnie: Hohenzollerngrube /KWK „Szombierki”, Florentine-Grube /”KWK Łagiewniki/, Karsten-Zentrum-Grube /KWK „Centrum”/, Julien-Hütte /Huta Julia/, Kopalnia Gräfin Johanna /KWK „Bobrek”/, Neue Viktoria-Grube /dawna kopalnia rud cynku i ołowiu w Dąbrowie Miejskiej/, Neue-BleiScharley-Grube /Zakłady Górnicze Orzeł Biały/, Dworzec Kolejowy PKP, Zivilgericht /budynek Sądu Cywilnego, czyli dzisiejszy Urząd Miejski/, Rathaus /nieistniejący już Ratusz na Rynku/, kościół św. Jacka, Marien Kirche /kościół mariacki/ czy synagoga spalona w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w tzw. „Noc Kryształową”.

– Dostępną bazę map będziemy chcieli w najbliższym czasie rozbudować o kolejne. Chcemy podjąć współpracę z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Muzeum Śląskim w Katowicach, aby skorzystać z ich zasobów, dzięki czemu moglibyśmy je udostępnić mieszkańcom Bytomia podkreśla Arkadiusz Dzadz z Wydziału Geodezji.

Warto dodać, że ciekawostką są z pewnością nazwy niemieckie ulic, które możemy porównać z dzisiejszymi nazwami dróg w Bytomiu. I tak między innymi: ul. Witczaka to Scharleyerstrasse, Strzelców Bytomskich to Ostlandstrasse, ul. Katowicka to Düngosstrasse, ul. Jagiellońska to Hohenzollernstrasse, ul. Piastów Bytomskich to Kaiserstrasse, ul. Matejki to Küperstrasse, ul. Wrocławska czyli Hindenburgstrasse czy ul. Chrzanowskiego, która dawniej nazywała się Parkstrasse. Na mapach odnajdziemy nie tylko dawne, niemieckie nazwy ulic, ale również placów, parków i obiektów budowlanych oraz sportowych.

Aby skorzystać z archiwalnych, historycznych map wystarczy wejść na serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej i wybrać odpowiednią mapę z lat 1858 – 1941.

Źródło i foto: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląsk górą! Dawid Tomala ze złotym medalem Igrzysk Olimpijskich! Jan-Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach

Zboczeniec poszukiwany! Napastował seksualnie kobietę w Będzinie

Czy kopalnia Brzezinka 3 w Mysłowicach powstanie? Mieszkańcy są za, a radni przeciw

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button