Mniej, m.in. za paliwo i żywność. Tarcza Antyinflacyjna 2.0 stała się faktem
Obniżka podatków w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 stała się faktem. Od dziś zapłacicie mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. Niższy podatek VAT na energię elektryczną został przedłużony o kolejne miesiące.
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0
Po obniżeniu podatku VAT w ramach pierwszej edycji programu, przyszedł czas na kolejne rozwiązania. Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 obowiązują od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. To konkretne działania:
- obniżka VAT na paliwo z 23% do 8%,
- obniżka VAT na gaz z 8% do 0%,
- obniżka VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0%,
- przedłużenie obniżki VAT na prąd do 5%,
- obniżka VAT na ciepło do 5%,
- obniżka VAT na nawozy z 8% do 0%.
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 od 1 lutego. Co się zmienia?
- Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%
Obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. Od 1 lutego rząd obniża podatek VAT z 23% do 8%. Wpłynie to na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.
- 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze
Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego rząd obniża do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze.
- 0% VAT na gaz
Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, polskie gospodarstwa domowe łagodniej odczują wzrost cen niż w większości państw Unii Europejskiej.
- Przedłużenie obniżki stawki VAT na prąd do 5%
Dzisiaj za ponad 50% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej – czytamy na stronie KPRM.
Dzięki wprowadzonym zmianom rząd łagodzi skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Przedłuża 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.
- Obniżenie VAT na ciepło do 5%
Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.
- 0% VAT na nawozy
Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.
- Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym
Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz.
Pierwsza edycja Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej
Już wprowadzona w grudniu 2021 r. Tarcza Antyinflacyjna 1.0 ograniczyła wzrost kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Jej rozwiązania obejmowały:
- dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych,
- zniesienie akcyzy na energię elektryczną,
- obniżenie VAT na energię elektryczną z 23% na 5%,
- obniżenie VAT na gaz ziemny z 23% do 8%,
- obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy,
- obniżenie VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23% do 8%.
źr. KPRM/Skarżyńska