reklama
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Kosmiczne ceny. Wracają wyższe stawki VAT

reklama

Wracają wyższe stawki VAT. Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych poinformował, że Komisja Europejska nakazała zmian w zakresie funkcjonowania tarczy inflacyjnej, w tym stawek VAT. 

 

 

Wracają wyższe stawki VAT. Jak informuje Sasin -„obniżenie stawek VAT jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje”.

reklama

Droższe paliwo 

Za przywróceniem wyżej stawki VAT za paliwa opowiada się Komisja Europejska, kwestionując tym samym założenia tarczy antyinflacyjnej. 

Gdyby nie ostatnie rozwiązania, dzisiaj za paliwo zapłacilibyśmy ok. 9 zł – oceniają eksperci. 

Obecnie zapowiadane są spadki cen surowców, ale przywrócony VAT nie spowoduje, że finalnie będziemy płacić mniej. Z początkiem 2023 roku ma bowiem zostać podwyższona stawka VAT z 5 do 23%. 

Zgodnie z decyzją KE – zostanie także przywrócony VAT za energię elektryczną. Podwyższona stawka ma dotyczyć również pozostałych surowców energetycznych, w tym nawozów.  

Wyższe stawki VAT. Ceny żywności 

Mamy wrażenie, że ceny żywności rosną z dnia na dzień. A będzie jeszcze drożej – kiedy wróci dawna stawka VAT na żywność. 

Na szczęście, w tej materii udało się uzyskać kompromis. W tym przypadku (póki co) zostanie utrzymany 0% VAT. Jak informuje Jacek Sasin, to sukces rządu, że udało się utrzymanie tej stawki wynegocjować z Komisją Europejską. 

Założenia tarczy antyinflacyjnej

Do tej pory funkcjonowało obniżenie stawki VAT w następujących obszarach: 

  • produkty spożywcze z 5% do 0% VAT
  • nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą z 8% do 0 % VAT 
  • gaz ziemny z 23% do 8 % VAT
  • energia elektryczna z 23% na 5% VAT
  • paliwa silnikowe z 23% do 8% VAT

Groźby ze strony Komisji Europejskiej 

Premier Mateusz Morawiecki z kolei zaznaczył, że w przypadku braku dostosowania się do zmian wskazanych przez Komisję Europejską będą czekały nas kary. Jak zapowiada premier, przez zewnętrzne naciski tarcza antyinflacyjna musi przybrać nową formę -„Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych, małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać”. 

Walka z inflacją. Zerowy VAT na jedzenie czy nawozy

Zerowy VAT. Tarcza antyinflacyjna 2.0, czyli działania rządu przeciw skutkom inflacji

 

mps

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button