RegionWiadomość dnia

Na Śląsku będzie można ładować samochody elektryczne wprost z latarni! To pomysł firmy z Tychów

Ładowanie samochodów elektrycznych przy pomocy ulicznych latarni – to pomysł tyskiej firmy, która opracowała specjalne ładowarki, umieszczone w słupach oświetleniowych. Prototypy stoją na razie na firmowym parkingu, ale niewykluczone, że wkrótce pojawią się na ulicach śląskich miast.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Mamy gniazdo ładowania, do którego wpinamy wtyczkę od samochodu. Autoryzacja użytkownika może być poprzez czytnik kart zbliżeniowych z kodem ID, bądź za pomocą aplikacji mobilnej – mówi Artur Szewczuk, Grupa Rosa.

Ale ładować można nie tylko za pomocą dużych, ulicznych słupów oświetleniowych, ale także małych kolumn, które można zamontować przy domu jako oświetlenie podjazdu.

– Implementacja takiego rozwiązania jest łatwa. Musimy wymienić właściwie istniejący słup na słup ze zintegrowaną stacją ładowania, ale rozwiązania wewnątrz konstrukcyjne pozwalają w łatwy sposób to zrobić. Po prostu zamieniamy 1:1 słup, mamy też rozwiązania, które pozwalają zachować funkcjonalność całego obwodu oświetlenia mówi Artur Szewczuk, Grupa Rosa.

Latarnia uliczna z ładowarką do samochodów elektrycznych? Śląska firma wpadła na genialny pomysł!
Latarnia uliczna z ładowarką do samochodów elektrycznych? Śląska firma wpadła na genialny pomysł!

A to istotne, bo w przypadku budowy odrębnych stanowisk do ładowania często konieczne są dodatkowe prace, związane np. z doprowadzeniem przyłącza prądu. To wpływa na koszt. O tym, że takie uliczne ładowarki w słupach oświetleniowych mogą się przyjąć świadczą liczby. Tylko w Katowicach w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych wzrosła czterokrotnie. Na koniec ubiegłego roku było ich ponad 350.

– Przybywa nie tylko samochodów elektrycznych, ale też samochodów hybrydowych, na koniec ubiegłego roku w Katowicach mieliśmy zarejestrowanych ponad 4,5 tys. takich pojazdów. To pokazuje, że kierowcy chcą podążać za eko-trendami i stawiają na ekologiczne samochody, czyli elektryki i hybrydy. Ale z drugiej strony Katowice dają możliwość korzystania z takich samochodów – mówi Michał Łyczak, Urząd Miasta Katowice.

Bo jak argumentuje miasto, obecnie w Katowicach jest ponad 120 miejsc, w których można naładować samochód. Ponad połowa została wybudowana przez Urząd Miasta, pozostałe należą głównie do podmiotów prywatnych.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kolejni przedsiębiorcy stracili cierpliwość. Kawiarnia w Jaworznie wznowiła działalność [WIDEO]

Są pierwsze pozwy wobec Skarbu Państwa za nielegalne zamykanie firm

Naukowcy z Gyncentrum wyizolują genom SARS-CoV-2. Może to pomóc w stworzeniu polskiej szczepionki

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close