Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Uroczystości w Katowicach
W Katowicach odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia powrotu Śląska do Polski. Przed Pomnikiem Powstańców Ślaskich zorganizowano uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Władze regionu złożyły pod pomnikiem kwiaty, odśpiewano rotę i odegrano hymn państwowy.
-Ten przepiękny, heroiczny trud i zryw, który wieńczył 100 lat temu proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. I proces kształtowania się polskich granic. Bez woli, bez wysiłku ludu śląskiego byłoby to niemożliwe – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
W ramach obchodów w westybulu gmachu Sejmu Śląskiego odsłonięto dziś tablicę, która upamiętnia 100-lecie powrotu Śląska do Macierzy.
-Tu obok nas jest tablica przy pierwszych obchodach, czyli 100-lecie Pierwszego Powstania Śląskiego. A dzisiaj zamykamy pewną historię, pewną sagę opowieści powstańczych. Jest święto, Narodowy Dzień Powstań Śląskich, jest dzisiaj, 20 czerwca. Myślę, że godnie to obchodziliśmy i wczoraj i dzisiaj. I to święto wejdzie na stałe do kanonu wydarzeń w naszym regionie w szczególności – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, oficjalnie otwarty został z tej okazji Panteon Górnośląski, który znajduje się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
-Panteon Górnośląski dołączył do innych wspaniałych miejsc na mapie nie tylko Katowic, ale całego województwa. Myślę tutaj o Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni Wujek, ale też pięknym, niedawno oddanym planetarium, Muzeum Historii Górnictwa w Zabrzu, czy Muzeum Wywózki Ślązaków na wschód w Radzionkowie. To są miejsca, które stały się pewnym symbolem i świadectwem naszej historii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, wypowiedź z 19 czerwca.
Panteon Górnośląski będzie dostępny do zwiedzania od 16 lipca.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Paweł Jędrusik