reklama
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Śląsk odwiedzi prezydent Andrzej Duda

Prezydent RP podpisze ustawę z dnia 12 maja br. o święcie narodowym

Prawdopodobnie gdyby nie Powstania Śląskie, to nasz region nie leżałby w granicach Rzeczposoplitej. Były plebiscyty, były zrywy narodowościowe, ofiary, przegrane i zwycięstwa. Teraz o Powstaniach Śląskich będziemy przypominać sobie co roku w ramach Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 

 

 – Pochylam dzisiaj nisko głowę, po raz kolejny, przed wszystkimi bohaterami wszystkich Powstań Śląskich. (…) Dziękuję z całego serca, po 100 latach, w imieniu tej dzisiejszej wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce, i że jesteście. – mówił rok temu podczas obchodów 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego prezydent RP Andrzej Duda. 

Przeczytaj także: 

reklama

Ciągłe problemy ze sprzedażą węgla przez internet. Na PGG spadła fala krytyki

Teraz 7 czerwca prezydent RP Andrzej Duda odwiedzi Śląsk by wziąć udział w uroczystym podpisaniu  ustawy o ustanowieniu 20 czerwca dniem święta narodowego, a dokładniej Narodowego Dnia Powstań Śląskich. – To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – powiedział w trakcie wystąpienia 6 maja br. prezydent RP Andrzej Duda. 

W tym roku w 100-lecie Powstań Śląskich na mieszkańców naszego regionu czeka wiele atrakcji. To m.in. zawody balonowe, bieg czy rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny. Do tego wiele innych oficjalnych uroczystości związanych z pamięcią o tych, dzięki którym Górny Śląsk finalnie znalazł się w granicach na nowo tworzonego kraju w okresie 1918-1922. 

Przypomnijmy, że historycznie Powstaniami Śląskimi nazywa się trzy konflikty zbrojne pomiędzy ludnością polską i niemiecką, które miały miejsce w latach 1919 – 1921. 

autor: Bartosz Bednarczuk 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button