Przydatne narzędzia do ogrodu – te 9 narzędzi musisz mieć!
Pielęgnowanie ogrodu to praca, której chyba nie da się nie lubić. Ale, nie posiadając odpowiednich przyrządów i urządzeń, można się do niej łatwo zniechęcić. Jakie narzędzia ogrodnicze stanowią minimum wyposażenia ogrodnika? Jak dobrać je do swoich potrzeb i potrzeb swojego ogrodu? Oto krótki, acz kompleksowy, poradnik.
Narzędzia ręczne
Proste prace pielęgnacyjne, niewymagające zbyt dużego użycia siły, możesz wykonać za pomocą narzędzi ręcznych. Przydają się one również wtedy, gdy Twój ogródek jest niewielki. Pamiętaj, że część tych prac również może być uporczywa, więc wybieraj dobrej jakości, wygodne i solidne narzędzia. W które z nich warto się zaopatrzyć?
Sztychówki i łopaty
Przekopywanie ziemi pod nowe nasadzenia lub warzywnik możesz wykonać za pomocą szpadla, nazywanego też sztychówką. Przypomina łopatę, ma jednak ostrze o trójkątnym szpicu, który łatwo wbija się w ziemię. To narzędzie niezbędne w każdym ogrodzie, choć na większych obszarach lepiej jest zastąpić je glebogryzarką od Globstal – dzięki niej przekopiesz swój ogród w kilka chwil.
Motyka
Motyki to narzędzia ogrodnicze o wielu zastosowaniach – służą do spulchniania gleby, usuwania chwastów, wyrównywania powierzchni ziemi na rabatach i kopczykowania krzewów czy bylin. Na rynku jest niezwykle szeroki wybór produktów z tej kategorii – motyki mogą mieć ostrze o różnym kształcie i stylisko różnej długości. W ogrodzie przydadzą Ci się dwie sztuki – długa (do prac wykonywanych w pozycji stojącej) i krótka motyka (do pielenia rabat kwiatowych).
Trudno wyobrazić sobie jednak ręczne usuwanie chwastów na dużym areale. Prace w ogrodzie czy na trawniku mocno zaniedbanym i zachwaszczonym, takim, który wymaga założenia od nowa, warto przeprowadzić przy użyciu cięższego sprzętu – glebogryzarki z pielnikiem https://www.globstal.pl/akcesoria-do-glebogryzarek. Takie urządzenie zaoszczędzi Ci mnóstwo sił i czasu.
Widły
Stosy jesiennych liści, przycięte gałęzie krzewów i drzew – nie ma sensu ich ręczne ładowanie na taczki. Z jednej strony to czasochłonne, z drugiej zaś – ryzykowne. Dobrze dobrane grabie pozwolą Ci uporać się szybko i sprawnie z pracami porządkowymi Warto zainwestować w jedną parę wideł z cienkimi zębami (do zbierania liści i gałęzi) oraz jedne z grubszymi zębami (te idealnie się sprawdzają do kopania w ziemi pełnej grubych kłączy chwastów).
Grabie
Do grabienia liści przeznaczone są grabie, również dostępne w szerokiej gamie modeli. Suche liście możesz pograbić przy użyciu lekkich, aluminiowych lub plastikowych grabi o cienkich i elastycznych zębach. Natomiast do mokrych i ciężkich przyda Ci się model metalowy, o zębach sztywnych.
Sekatory
Sekator to podstawowy sprzęt do pielęgnacji krzewów i bylin – ułatwia sprawne usunięcie uszkodzonych pędów i cienkich gałązek. Idealnie nadaje się do przycinania formującego koronę małych drzewek ozdobnych. Pamiętaj jednak, aby wybierać modele, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów – muszą być ostre i otwierać się oraz zamykać płynnie, bez użycia siły. To zapewni Ci wygodniejszą pracę i zapobiegnie powstawaniu rozległych uszkodzeń roślin.
Taczki
Nie da się sprawnie pielęgnować ogrodu bez dobrych taczek. Załadujesz na nie wszystko to, co potrzebujesz przewieźć z jednego miejsca na inne – ścięte gałęzie, skoszoną trawę, worki z ziemią.
Narzędzia elektryczne i spalinowe
Narzędzia ogrodowe to również urządzenia elektryczne i spalinowe. Są niezbędne w ogrodach o większych rozmiarach, dzięki nim prace są mniej męczące i sprawniej przebiegają, ale również w małych ogródkach warto je mieć. Które z nich będą Ci potrzebne?
Glebogryzarka
Nawet w niewielkim ogrodzie glebogryzarka sprawdzi się doskonale – chcesz przygotować miejsce pod rabatę lub nowy trawnik? Przyda Ci się właśnie glebogryzarka, która doskonale zastępuje sztychówkę i widły, błyskawicznie przekopując glebę na pożądaną głębokość. W ten sposób spulchniona, idealnie nadaje się pod nasadzenia czy siew warzyw.
Ale spulchnianie gleby to nie jedyne zadanie, które spełnia glebogryzarka – równie ważne jest to, że efektywnie usuwa ona chwasty, wymiesza nawozy z ziemią i napowietrza glebę. Pamiętaj tylko, aby wybrać do niej odpowiednie akcesoria https://www.globstal.pl/kola-do-glebogryzarki.
Kosiarka spalinowa lub elektryczna
Kosiarka to absolutny must have każdego ogrodnika. Regularne koszenie trawnika jest koniecznością, jeśli chcesz mieć gęstą, zdrową trawę bez chwastów. Jaki typ wybrać? Kosiarka elektryczna sprawdzi się zarówno na małym, jak i dużym trawniku. Popularne roboty koszące nadają się na trawniki każdej wielkości, ale warunkiem ich poprawnego działania jest równa powierzchnia podłoża. W rozległych ogrodach najlepszym wyjściem jest kosiarka spalinowa lub traktorek ogrodowy, który ma większą szerokość koszenia niż kosiarki elektryczne i spalinowe.
Niezależnie od tego, jaki sprzęt do koszenia wybierzesz, warto od razu przemyśleć problem zbierania skoszonej trawy – najlepszym wyjściem jest zakup kosiarki z koszem. Jeśli wybierzesz model bez tego udogodnienia, będziesz musiał grabić i zbierać pokos ręcznie.
Elektryczne nożyce do żywopłotu
Każdy posiadacz żywopłotu wie doskonale jak czasochłonnym zajęciem jest jego przycinanie. Trudno jest przyciąć kilkadziesiąt czy kilkaset metrów żywopłotu za pomocą sekatora lub nożyc ręcznych – do tego zadania potrzebujesz nożyc elektrycznych. Kupując je sprawdź dwa parametry – długość ostrzy oraz wagę urządzenia. To one właśnie będą miały największy wpływ na Twój komfort pracy.
Podsumowanie
Teraz już wiesz jakich rodzajów narzędzi potrzebujesz aby wykonać każdy rodzaj prac w swoim ogródku. Zawsze warto pracować dobrymi narzędziami elektrycznymi i ręcznymi – stawiając na wysoką jakość wybierasz produkt, który będzie Ci służył bezawaryjnie przez długi czas.
źródło: artykuł partnera