Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Dla kogo monitor graficzny?

Grafik spędza przed monitorem wiele godzin, dlatego tak bardzo ważne jest, by sprzęt, na którym pracuje, był jak najbardziej dostosowany do jego potrzeb i oczekiwań. To m.in. od monitora zależy jakość pracy grafika, który jest w stanie stworzyć zjawiskowe projekty, zachwycające oko odbiorcy. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze monitora graficznego? Kto jeszcze powinien pomyśleć nad zakupem takiego sprzętu? Sprawdź koniecznie!

 

Co to jest monitor graficzny?

Monitor graficzny jest wyspecjalizowanym narzędziem, które zapewnia nam przestrzeń roboczą, gdzie przy pomocy odpowiednich programów w prosty sposób projektujemy grafiki, wizualizacje czy logotypy i wiele innych. Dzięki niemu możemy z łatwością tworzyć kolorowe materiały marketingowe do wydruku. Jest niezawodny do edycji zdjęć i przydaje się także do tworzenia stron www.

Aby zapewnić perfekcyjną obróbkę zdjęć i filmów, taki monitor musi obsługiwać szeroki gamut kolorów i posiadać odpowiednią rozdzielczość (dostosowaną do wymogów realizowanych projektów). Przestronny ekran z kolei pełni istotną funkcję w czasie tworzenia materiałów reklamowych i zapewnia komfort pracy oraz wygodną przestrzeń roboczą.

W monitorze graficznym powinien być regulowany kąt nachylenia i ekran. Warto zwrócić uwagę również na to, czy dostępna jest funkcja PIVOT. To sprawi, że wraz z fizycznym obrotem ekranu będzie obracał się także obraz (proporcje obrazu zostaną w pełni zachowane). To bardzo przydatna opcja, szczególnie podczas pracy ze zdjęciami i grafiką o wymiarach, w których wysokość przewyższa szerokość.

Świetnie sprawdzi się też model, który posiada DisplayPort, ponieważ dzięki temu monitor przetworzy więcej kolorów niż przez złącze HDMI. Innymi ważnymi elementami są także złącza DVI oraz VGA.

W słoneczne dni z kolei pracę ułatwiają tzw. kaptury, czyli osłony boczne przymocowane do krawędzi monitora, które zapewniają stałą jasność i intensywność wyświetlanych barw. Warto zwrócić uwagę również na wbudowany kalibrator.

Jeżeli naszym celem jest zakup monitora graficznego do biura, wybierajmy te modele, które zaprojektowane zostały w zgodzie z wymogami systemu VESA. To system montażowy, dzięki któremu z łatwością dopasujemy odpowiedni stelaż biurkowy czy ramę na ścianę, a dzięki temu z łatwością uzyskamy odpowiednie położenie ekranu.

Monitor graficzny – rodzaj matrycy

Monitory graficzne powinny zapewniać stabilne i odwzorowane barwy oraz szerokie kąty patrzenia. Obecnie dostępne są panele IPS, matryce VA i TN. Matryca VA stanowi jednak typ pośredni między IPS i TN, dlatego jakość będzie lepsza niż przy matrycy TN, ale nieco gorsza niż wówczas, gdy pracujemy z matrycą IPS.

Panel IPS cechują szerokie kąty widzenia i znakomite odwzorowanie kolorów. Matryca VA zapewnia szeroki kąt patrzenia, bo nawet do 178° i jest lepsza niż panel IPS pod względem wyświetlania głębokości czerni. Co więcej, to sprzęt o nieco niższej cenie. Matrycę VA możemy podzielić na PVA i MVA. Ta druga znacznie lepiej jednak sprawdzi się do celów graficznych.

Wybierać możemy także pomiędzy matrycami matowymi, błyszczącymi i antyrefleksyjnymi. Błyszczące zapewniają dobre odwzorowanie barw i zwiększają ich intensywność. Nie są jednak polecane dla osób, które muszą pełną uwagę skupić na projekcie graficznym, ponieważ męczą oczy, a na ekranie będzie widoczne własne odbicie, chyba że zdecydujemy się na zacienione miejsce i osłony boczne.

Matryce matowe dzięki dodatkowej powłoce nie odbijają światła, a co więcej, znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Graficy chętnie kupują też matryce antyrefleksyjne, które łączą w sobie zalety matryc błyszczących i matowych.

Parametry takie jak czas reakcji wraz z częstotliwością odświeżania nie mają większego znaczenia, chyba że monitor graficzny używany jest również do montażu wideo, filmów i postprodukcji czy do grania w gry.

Rozdzielczość i przekątna ekranu w monitorach graficznych

To od rozdzielczości zależy odwzorowanie szczegółów. Z kolei przekątna ekranu przekłada się na jakość projektowanego materiału.

Dobrym wyborem jest przynajmniej 27-calowy monitor. Mniejsze produkty nie zapewnią nam odpowiednio wygodnej przestrzeni roboczej. Wiele osób pracujących zawodowo wybiera nawet te modele, których przekątna wynosi 40 cali. Osoby, które potrzebują w czasie pracy porównywać kilka projektów, mogą zdecydować się także na monitory ultrapanoramiczne.

praca nad projektem (fot. mat. partnera)
praca nad projektem (fot. mat. partnera)

Sprzęt obsługujący rozdzielczość Full HD to minimum. Optymalnym wyborem jest jednak produkt obsługujący QHD. Jeżeli jednak będziemy wykonywać szczegółowe grafiki, warto zainwestować w ekran monitora w rozdzielczości 4K. Pamiętajmy jednak, że aby nasz monitor mógł obsługiwać taką rozdzielczość, potrzebujemy dodatkowo odpowiedniego komputera z wydajną kartą graficzną.

Dla grafików tworzących bardzo złożone projekty przeznaczone są również monitory 5K, których matryca zbudowana jest z gęsto ułożonych pikseli, które pozwalają dostrzec każdy detal w projekcie i perfekcyjnie odzwierciedlają kolory.

Monitory graficzne – głębia barw

Wiemy już, że zwykły, uniwersalny monitor nie jest w stanie odzwierciedlić głębi barw, jakiej oczekujemy podczas tworzenia zaawansowanych projektów graficznych. Do tworzenia barwnych grafik potrzebujemy więc monitora wyświetlającego szeroki zakres kolorów. Profesjonalne, nowe modele monitorów są wyposażone w 10-bitową matrycę, które umożliwiają wyświetlanie aż 1,1, miliarda kolorów.

Każdy grafik powinien zwrócić uwagę na paletę RGB. Dla osób początkujących, działających tylko w internecie, wystarczająca może się okazać paleta sRGB, jednak nie sprawdzi się ona w przypadku tworzenia materiałów przeznaczonych do druku. Znacznie lepsze odwzorowanie kolorów uzyskamy dzięki palecie Adobe RGB.

Kalibracja

Warto wiedzieć, że nawet matryca 10-bitowa wraz z odpowiednią paletą kolorów nie wystarczą, jeżeli nie zadbamy o kalibrowanie kolorów, które należy wykonać tuż po zakupie sprzętu.

Kalibracja jest procesem, który należy przeprowadzić po to, by kolory naszej grafiki po wydruku w pełni pokrywały się z tymi, które prezentowane są na ekranie monitora. Pamiętajmy, że wyróżnić możemy dwa rodzaje kalibracji.

Kalibracja pomiarowa odbywa się poprzez specjalne oprogramowanie, które udostępnia producent sprzętu, z kolei kalibracja sprzętowa przebiega z użyciem urządzenia pomiarowego. Jeśli urządzenie ma wbudowany czujnik automatycznej kalibracji, nie musimy korzystać z zewnętrznych urządzeń (jeżeli wybierzesz monitor z górnej półki, możesz liczyć na fabryczną kalibrację).

Monitory graficzne producent Eizo a BenQ – który wybrać?

Kalibracja sprzętowa w monitorach Eizo sprawia, że możemy na bieżąco ustawiać wszystkie parametry i dostosowywać je do indywidualnych potrzeb, bez ingerencji w ustawienia karty graficznej. Monitor Eizo to gwarancja doskonałej jakości obrazu, intensywnego nasycenia barw i równomiernego podświetlenia, stworzonego w taki sposób, by było przyjazne i bezpieczne dla oczu. Monitory te zapewniają nam także właściwy kontrast i wiele innych udogodnień.

Możemy wyróżnić tutaj dwa segmenty CS i CG. Monitor Eizo CS został stworzony z myślą o amatorach interesujących się grafiką i dla tzw. amatorów zaawansowanych. Jest świetnym wyborem dla początkującego grafika lub fotografa oraz dla innych osób publikujących treści w internecie. 

Seria CG z kolei stworzona została do obróbki zdjęć dla zawodowego fotografa, dla profesjonalnego grafika oraz architekta. Ta seria jest świetnym wyborem także dla osób przygotowujących content zarówno w formie wirtualnej, jak i w formie materiałów do druku.

praca nad projektem (fot. mat. partnera)
praca nad projektem (fot. mat. partnera)

Produkty od firmy BenQ sporo kosztują, jednak jak na profesjonalne standardy są bardzo praktyczną opcją budżetową. Spełniają większość wymagań związanych z odzwierciedleniem kolorów i mają wiele dodatkowych funkcji. Oferują również rozdzielczość 4K. Funkcja KVM z kolei pozwala na podpięcie dwóch komputerów przy korzystaniu z jednej klawiatury i myszki. Monitory te posiadają także dedykowany tryb pracy do animacji CAD/CAM i funkcję PIVOT. Z kolei złącze USB C pozwala na podpięcie jednym kablem laptopa czy MacBooka do ekranu bez zbędnej plątaniny kabli.

Monitory graficzne – jaki dla kogo?

Monitor graficzny to sprzęt przeznaczony m.in. dla grafików, fotografów, architektów, ale i amatorów fotografii cyfrowej. Dzięki niemu dużo wygodniej jest też obrabiać i edytować zdjęcia. Chętnie używany jest także przez montażystów materiałów wideo. Gwarantuje idealne odwzorowanie barw i najlepszą jakość obrazu.

Dla grafika najlepiej sprawdzi się model, który oprócz dużej przekątnej ekranu i wysokiej rozdzielczości, będzie cechował się odpowiednią matrycą z prawidłowo dobraną powłoką (np. matryca IPS) i paletą barw Adobe RGB, a także zaawansowaną funkcją kalibracji sprzętowej. Warto zwrócić uwagę też na dodatkowe udogodnienia. Dobrym wyborem są np. monitory BenQ oraz monitory Eizo.

Wybierajmy sprzęt zawierający technologię Flicker-Free, która redukuje migotanie ekranu. Wówczas obróbka zdjęć czy tworzenie grafik nie męczy oczu. Pamiętaj jednak, że to, na jaki monitor się zdecydujesz, zależy od twoich indywidualnych potrzeb.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button