Silesia Flesz najnowsze informacje

Nawet 5 tys. złotych mandatu za… choinkę

W okresie przedświątecznym tradycyjnie kupujemy choinki, które stają się symbolem rodzinnych świąt. Jednak każdego roku nielegalna wycinka drzewek z lasów stanowi ogromny problem.

Zbliżający się okres świąteczny to czas, w którym tradycyjnie kupujemy choinki. Niestety, każdego roku zdarzają się przypadki sprzedaży drzewek pochodzących z nielegalnych wycinek lub kradzieży.

Nielegalna wycinka drzew, w tym choinek, jest nie tylko działaniem szkodliwym dla środowiska, ale również poważnym naruszeniem prawa. Na odpowiedzialność prawną narazimy się, jeśli zdecydujemy się na nielegalną wycinkę choinki w lesie czy kradzież  już tej powalonej /wyrąbanej. Pamiętajmy, że w zależności od wartości drzewka, poniesiemy odpowiedzialność za popełnione wykroczenie lub przestępstwo. Może nam grozić grzywna w wysokości do 5000 zł  lub kara ograniczenia wolności, a w przypadku dopuszczenia się przestępstwa, nawet  do 5 lat więzienia.

Nie tylko wyrąb choinki czy jej zabranie z lasu jest nielegalne. Gałęzie, korzenie i krzewy – to też jest zabronione. Odpowiedzialność spada również na tych, którzy je nabywają.

Osoby, które decydują się na zakup choinki pochodzącej z nielegalnej wycinki, również mogą ponosić odpowiedzialność prawną za paserstwo, jeśli zakupiona choinka pochodzi z kradzieży. W zależności od wartości drzewka będzie się to wiązało z odpowiedzialnością karną za popełnione  wykroczenie lub przestępstwo.

Powiązane artykuły

Nie zawsze oferowane w sprzedaży  choinki będą pochodziły z lasu. Zdarzało się na terenie kraju, że były one pozyskiwane nielegalnie, w  wyniku kradzieży z prywatnych choinkowych plantacji. Prawo przewiduje również konsekwencje za kradzież choinek  poza lasem. Sprawca takiego czynu zabronionego odpowie wówczas z artykułu 119 kodeksu wykroczeń lub, jeśli wartość drzewka przekroczy kwotę 800 zł , może liczyć na surowsze konsekwencje – mówi o nich artykuł 278 kodeksu karnego.

Jak rozpoznać legalną choinkę?

Każda legalna choinka musi mieć przyczepioną etykietę z danymi producenta lub specjalny certyfikat potwierdzający legalne pochodzenie.

Warto kupować drzewka wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców, np. na wyznaczonych targowiskach, w punktach sprzedaży leśnictw lub u renomowanych producentów.

Gdy już kupimy to wymarzone świąteczne drzewko, pamiętajmy, aby bezpiecznie przewieźć je do  domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button