reklama
Kategorie

Niesamowite odkrycia w Bytomiu! Archeolodzy mieli mnóstwo pracy

Prowadzone w tym roku badania archeologiczne w Bytomiu po raz kolejny pokazały, że Bytom wciąż kryje wiele tajemnic.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Badania archeologiczne prowadzone przy kościele św. Ducha przy ul. Krakowskiej w Bytomiu wykazały, że Bytom odgrywał nie tylko ważną rolę na historycznych szlakach handlowych. Dowodem na to był odnaleziony w Bytomiu półgrosz z okresu panowania w Polsce króla Jana Olbrachta. Bytom pełnił też ważną rolę jako miasto na granicy dwóch mocarstw – Monarchii Habsburgów i Królestwa Polskiego, a później Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Pierwsze prace archeologiczne prowadzone były od 2 do 18 marca w dwóch sondażowych wykopach o powierzchni 4,5 m2 każdy. Pomimo niewielkiej powierzchni badań, archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu uzyskali dzięki nim wiele cennych informacji o tym miejscu.

Przede wszystkim archeolodzy potwierdzili obecność dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa, odkryli fragmenty ceramiki naczyniowej średniowiecznej i późniejszej, bryły stopionego ołowiu, jak również gwoździe żelazne, zawieszkę z brązu i dwie nowożytne monety. Ponadto archeolodzy potwierdzili w wyrobach metalowych kontakty handlowe nawet w takim miejscu jak obszar dawnego szpitala, w którym znajdowała się najuboższa lub schorowana część społeczności.

Bytomscy badacze odkryli także kilka obiektów i jamy grobowe. Jeden z nich był pusty, o niesprecyzowanym przeznaczeniu, zaś w pozostałych obiektach były jamy grobowe, z czego w jednym z nich znajdowały się dwa groby zlokalizowane na różnych poziomach.

 Źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Tajemnicze ciężarówki pojawiły się w Sosnowcu. Mieszkańcy przerażeni tym, co jest w środku! [WIDEO]

Jeden z protestujących górników w szpitalu. Pod ziemią już ponad 400 strajkujących!

Kto ma finansować komunikację publiczną w Metropolii?

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button