RegionWiadomość dnia

Nowe autobusy wyjadą wkrótce na ulice Gliwic. Będzie ich 12

Gliwice będą miały wkrótce nowe autobusy. Na ulice miasta wyjechać ma 12 nowych maszyn.

 

Klimatyzacja, monitoring i bezpłatne wi-fi to już standard w gliwickich autobusach. PKM Gliwice systematycznie odnawia tabor, zastępując starsze autobusy nowoczesnymi i ekologicznymi pojazdami. 12 kolejnych wyjedzie na gliwickie ulice w 2019 r.

Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach ogłosiło przetarg na dostawę dwunastu fabrycznie nowych niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej. Pojazdy będą miały od 17,50 m do 18,75 m długości i wysokość do 3,25 m. Według ustaleń przetargowych pojazdy mają być klimatyzowane, monitorowane, wyposażone w elektroniczny kasowniki i tablice kierunkowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w automatyczne skrzynie biegów oraz elektroniczny układ hamowania i być napędzane silnikami diesla spełniającymi normę Euro 6. Ponadto będą miały dostęp do wi-fi. Autobusy mają trafić do Gliwic w ciągu 260 dni od daty podpisania umowy z firmą, która wygra zaplanowany na 28 czerwca przetarg.

Od początku swojej działalności, czyli od 1997 roku do 2017 , gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zakupiło 218 autobusów za 186 mln zł. 166 sztuk stanowiły autobusy fabrycznie nowe, których łączny koszt zakupu wyniósł 177 mln zł, zaś 52 sztuki to autobusy używane, które kosztowały w sumie 10 mln zł brutto.

– Kupujemy kolejne autobusy i systematycznie odświeżamy tabor, ponieważ zależy nam na komforcie pasażerów. Autobusy, które kupujemy nie tylko zapewniają pasażerom dobre warunki podróży, są też przyjazne środowisku – wyjaśnia Henryk Szary, prezes PKM w Gliwicach.

Głównym udziałowcem Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o. o. w Gliwicach jest Miasto Gliwice, które w latach 1998–2017, poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki, przekazało łącznie kwotę 34,2 mln zł na działalność PKM. Dzięki temu zrealizowano wiele inwestycji, które poprawiły komfort pasażerów.
(UM Gliwice)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close