RegionSilesia Informacje

Nowe karetki pojawią się na drogach województwa

Podobnie jak w ubiegłym roku wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował się przekazać zaoszczędzone środki z budżetu na zakup karetek i sprzętu medycznego o wartości prawie 4 milionów zł.

W stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego wojewoda Wieczorek przekazał pierwszy z sześciu ambulansów zakupionych z zaoszczędzonych środków. Co ważne, karetka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który usprawni pracę ratowników. – Wojewoda przekazał pieniądze na zakup urządzeń do kompresji klatki piersiowej, które z jednej strony będą ratować życie, a z drugiej bardzo ułatwią pracę ratownikom w zakresie sztucznego oddychania. Zamiast rąk ludzkich, można podłączyć to urządzenie i jednocześnie prowadzić inne czynności utrzymujące przy życiu pacjenta – tłumaczy Jolanta Jaszczurowska, dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ratownicy, którzy będą wykorzystywać nowy sprzęt w swojej codziennej pracy nie kryją zadowolenia. – Było zapotrzebowanie na taki sprzęt w karetkach, gdyż świetnie się on sprawdza zwłaszcza na dalekich trasach, gdy trzeba prowadzić przez dłuższy czas sztuczne oddychanie – mówi ratownik medyczny Benedykt Krzykowski.

W sumie wojewoda śląski na zakup ambulansów i urządzeń do kompresji klatki piersiowej przekazał 3 750 000 zł. Wicewojewoda śląski Mariusz Trepka przekazał nową karetkę Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mykanowie, będącej filią częstochowskiego pogotowia. 22 stycznia kluczyki do ambulansu otrzyma zespół ratowników ze Stacji Pogotowia w Strumieniu.

Środki na zakup karetek z budżetu wojewody śląskiego otrzymały również: SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu, Powiatowy Publiczny ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close