KrajRegion

Nowe szczepionki na grypę już w aptekach. Dużo taniej dla seniorów

Szczepionki na grypę są już w aptekach i zakładach opieki zdrowotnej.W tym roku po raz pierwszy seniorzy powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z 50-procentowej refundacji kosztu szczepionki.

Od września 2017 roku w Polsce odnotowano 47 zgonów z powodu grypy oraz zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. Dla porównania w 2013/2014 było ich około 2 mln, czyli o ponad połowę mniej. Z powodu tendencji wzrostowej, szczególnie ważne jest przygotowanie się do tegorocznego kulminacyjnego momentu sezonu grypowego, który w naszym kraju występuje od stycznia do marca.

Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw grypie?

WHO informuje, że nie ma terminów wskazujących do kiedy możemy się szczepić, jednak zwłaszcza osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się zaszczepić przed sezonem grypowym, jak tyko szczepionka jest dostępna w aptece. Ponadto osoby nie zaszczepione mogą zaszczepić sią zgodnie z informacją WHO, nawet wtedy gdy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę.

W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem, a marcem. Na szczepienie nie jest za późno nawet w marcu.

W nadchodzącym sezonie zgodnie z zaleceniami WHO w składzie szczepionek przeciw grypie na półkuli Północnej znajdować się będą następujące szczepy wirusa grypy: W szczepionkach trójwalentnych przeciw grypie: 

A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny
A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – wirus podobny
B/Colorado/06/2017 – wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)

Źródło: szczepienia.pl

OGLĄDAJ TAKŻE SILESIA FLESZ:

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close