Artykuł SponsorowanyKategorie

Objawy nieprawidłowego dobrania pompy głębinowej. Zwróć na to uwagę!

Dobór pompy głębinowej do studni wydaje się być na tyle prostym zadaniem, że wielu inwestorów robi to na własną rękę. Mówimy tutaj także o osobach, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z budowaniem instalacji wodnej, nie eksploatowały żadnej studni i do tej pory korzystały wyłącznie z wodociągu, na przykład mieszkając w bloku. W większości przypadków kończy się to popełnieniem szeregu błędów, które mogą dawać się we znaki podczas codziennego użytkowania studni i całej instalacji wodnej. Sprawdź najbardziej typowe objawy nieprawidłowego dobrania pompy głębinowej.

Dziwne dźwięki dobiegające ze studni

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dźwięk przypominający bulgotanie. Może to świadczyć o tym, że pompa nie jest w całości zanurzona w wodzie podczas jej poboru, co najczęściej wynika ze zbyt gwałtownego obniżania się lustra wody. Przyczyna? Za duża wydajność pompy w stosunku do wydajności samej studni.

Jest to bardzo niepokojący objaw, którego nie należy lekceważyć. Długotrwała praca pompy w takich warunkach może się skończyć przegrzaniem lub nawet zatarciem silnika, a wymiana tego elementu jest bardzo kosztowna (w przypadku tanich, chińskich pomp wręcz nieopłacalna).

Hałaśliwa praca pompy

Jeśli do tej pory pompa pracowała w studni niemal bezszelestnie, natomiast od pewnego czasu wyraźnie buczy czy wręcz wyje, to najprawdopodobniej doszło do zużycia się jej niektórych elementów, np. wirników czy łożysk.

W przypadku relatywnie młodych, markowych pomp, zwykle ma to związek ze złą jakością tłoczonej wody, a dokładnie z wysoką zawartością piasku. Na takie sytuacje trzeba stosować pompy tzw. antypiaskowe, ale to już wymaga wiedzy niezbędnej do prawidłowego dobrania pompy do studni.

Wysokie rachunki za prąd

Co ciekawe najczęściej źle dobrane pompy głębinowe są przewymiarowane w stosunku do potrzeb inwestora oraz wydajności studni. Wiele osób kupuje pompę „na zapas”, kierując się wyłącznie kryterium mocy silnika. Tymczasem nie brakuje przykładów na to, że pompa o mocy np. 0,75 kW może być o wiele wydajniejsza niż pompa z silnikiem np. 1,1 kW.

Kupując zbyt mocną pompę nic nie zyskasz z punktu widzenia komfortu, natomiast odczujesz to w portfelu, ponieważ każdorazowe uruchomienie się silnika będzie generować podwyższone zużycie prądu. Jeśli więc Twoje rachunki znacząco wzrosły po rozpoczęciu eksploatacji pompy, to coś musi być na rzeczy.

Pompa „nie dobija” zbiornika

Ten objaw można zauważyć podczas obserwowania pracy instalacji wodnej. Jeśli np. po odkręceniu jednego kranu pompa nie jest w stanie dobić zbiornika hydroforowego do zadanej wartości ciśnienia (np. 4 barów), to najwyraźniej jest ona za słaba lub po prostu została nieprawidłowo dobrana do studni, hydroforu oraz potrzeb domowników.

Jeśli zauważasz te objawy, to znak, że prawdopodobnie masz źle dobraną pompę głębinową do studni. Nie oznacza to oczywiście, że urządzenie lada moment ulegnie awarii, natomiast warto pomyśleć o tym, aby dopasować inną, znacznie lepiej sprawdzającą się w Twojej instalacji pompę, która posłuży Ci przez wiele kolejnych lat (obecną możesz sobie zostawić jako awaryjną).

Tym razem jednak skorzystaj z pomocy ekspertów w doborze pompy głębinowej, przekazując im informacje na temat wydajności studni, jakości wody, średnicy i głębokości odwiertu oraz zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie domowym.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button