KrajWiadomość dnia

Obraza uczuć religijnych zniknie z kodeksu karnego? Projekt ustawy trafił właśnie do Sejmu

Rozdział państwa od kościoła. Dzisiaj do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma wykreślić obrazę uczuć religijnych z kodeksu karnego.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-Artykuł 196 o obrazie uczuć religijnych jest jakimś anachronizmem, jest reliktem państwa wyznaniowego. My demokratki i demokraci musimy o to zawalczyć – mówi Krzysztof Mieszkowski, Nowoczesna.

Powiązane artykuły

To w Warszawie, a w Katowicach młodzieżówka Nowoczesnej. mówiła o tym samym.

-Sankcja nawet do dwóch lat pozbawienia wolności jest straszakiem dla osób praktykujących wolność wypowiedzi. Takich jak Elżbieta Podleśna mówi Mateusz Gwóźdź, Forum Młodych Nowoczesnych.

 

Niedługo po tej konferencji okazało się, że została ona uniewinniona wraz z dwiema innymi. Przed sądem stanęły za rozklejanie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

-To zachowanie nie wypełniało znamion zarzucanego czynu, ponieważ intencją osób oskarżonych nie było znieważenie uczuć religijnych, nie było krytyczne odniesienie się do religii, a jedynie zwrócenie uwagi na pewne kwestie związane z osobami heteronormatywnymi i stosunkiem do tych osób – mówi Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, Sąd Okręgowy w Płocku.

Obraza uczuć religijnych zniknie z kodeksu karnego? Projekt ustawy trafił właśnie do Sejmu
Obraza uczuć religijnych zniknie z kodeksu karnego? Projekt ustawy trafił właśnie do Sejmu

Jak uważają członkowie Nowoczesnej. Obecny zapis godzi w wolność wypowiedzi, a jego likwidacja nie wpłynie negatywnie na wyznawców innych religii w Polsce.

Każdy z nas może domagać się i walczyć o swoje prawa z kodeksu cywilnego i art. 216 kodeksu karnego. Nie jest tak, że można obrażać inne religie, to jest tak samo niedopuszczalne. Państwo ma być świeckie. Każdy ma mieć wolność słowa i wolność wyznania – mówi Bartłomiej Czaja, radny Chorzowa, Nowoczesna.

Obraza uczuć religijnych w kodeksie karnym budzi też duże wątpliwości prawników.

Nieostrość pojęcia, którym posługuje się ten przepis, dla mnie – jako adwokatki – sprawia, ze on budzi moje wątpliwości. Przepisy kodeksu karnego pokazujące nam – kolokwialnie mówiąc – co nam wolno, a czego nie, powinny być maksymalnie precyzyjne. Tutaj tej precyzji nie ma – mówi Natalia Klima-Piotrowska, adwokat.

 

Na razie jest za wcześnie, żeby mówić o jakichkolwiek zmianach. Wyrok z Płocka i projekt ustawy jeszcze nie sprawią, że uczucia religijne nie będą pod ochroną.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polska kupi szczepionki z Chin? Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem

Mysłowice: Chorzy na koronawirusa mają specjalne kosze na śmieci

Samorządy zapraszają rząd do śląskiego okrągłego stołu. Chodzi o górnictwo [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button