Obraza uczuć religijnych zniknie z kodeksu karnego? Projekt ustawy trafił właśnie do Sejmu
Rozdział państwa od kościoła. Dzisiaj do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma wykreślić obrazę uczuć religijnych z kodeksu karnego.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
-Artykuł 196 o obrazie uczuć religijnych jest jakimś anachronizmem, jest reliktem państwa wyznaniowego. My demokratki i demokraci musimy o to zawalczyć – mówi Krzysztof Mieszkowski, Nowoczesna.
To w Warszawie, a w Katowicach młodzieżówka Nowoczesnej. mówiła o tym samym.
-Sankcja nawet do dwóch lat pozbawienia wolności jest straszakiem dla osób praktykujących wolność wypowiedzi. Takich jak Elżbieta Podleśna – mówi Mateusz Gwóźdź, Forum Młodych Nowoczesnych.
Niedługo po tej konferencji okazało się, że została ona uniewinniona wraz z dwiema innymi. Przed sądem stanęły za rozklejanie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą.
-To zachowanie nie wypełniało znamion zarzucanego czynu, ponieważ intencją osób oskarżonych nie było znieważenie uczuć religijnych, nie było krytyczne odniesienie się do religii, a jedynie zwrócenie uwagi na pewne kwestie związane z osobami heteronormatywnymi i stosunkiem do tych osób – mówi Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, Sąd Okręgowy w Płocku.
Jak uważają członkowie Nowoczesnej. Obecny zapis godzi w wolność wypowiedzi, a jego likwidacja nie wpłynie negatywnie na wyznawców innych religii w Polsce.
–Każdy z nas może domagać się i walczyć o swoje prawa z kodeksu cywilnego i art. 216 kodeksu karnego. Nie jest tak, że można obrażać inne religie, to jest tak samo niedopuszczalne. Państwo ma być świeckie. Każdy ma mieć wolność słowa i wolność wyznania – mówi Bartłomiej Czaja, radny Chorzowa, Nowoczesna.
Obraza uczuć religijnych w kodeksie karnym budzi też duże wątpliwości prawników.
–Nieostrość pojęcia, którym posługuje się ten przepis, dla mnie – jako adwokatki – sprawia, ze on budzi moje wątpliwości. Przepisy kodeksu karnego pokazujące nam – kolokwialnie mówiąc – co nam wolno, a czego nie, powinny być maksymalnie precyzyjne. Tutaj tej precyzji nie ma – mówi Natalia Klima-Piotrowska, adwokat.
Na razie jest za wcześnie, żeby mówić o jakichkolwiek zmianach. Wyrok z Płocka i projekt ustawy jeszcze nie sprawią, że uczucia religijne nie będą pod ochroną.
autor: Łukasz Kądziołka
Polska kupi szczepionki z Chin? Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem
Mysłowice: Chorzy na koronawirusa mają specjalne kosze na śmieci
Samorządy zapraszają rząd do śląskiego okrągłego stołu. Chodzi o górnictwo [WIDEO]