KrajRegion

Samorządy zapraszają rząd do śląskiego okrągłego stołu. Chodzi o górnictwo [WIDEO]

Z tym, że likwidacja górnictwa jest nieuchronna samorządowcy się zgadzają, ale jak zaznaczają, nie może się ona odbywać kosztem całych śląskich społeczności. Mowa nie tylko o górnikach, lecz również o setkach tysięcy miejsc pracy w firmach okołogórniczych.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Jeżeli teraz w jakimś dokumencie rządowym, strategii pojawiłyby się jakieś zapisy dotyczące wsparcia tego dużego segmentu górnictwa to byłaby to historyczna chwila. Pierwszy raz w ogóle w historii. – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Oprócz miejsc pracy w kopalniach i firmach okołogórniczych jest również inna bardzo istotna kwestia. Po likwidacji kopalń, zostają ogromne tereny. Spółka Restrukturyzacji Kopalń może je przekazywać samorządom, ale ogólnie rzecz ujmując, tylko na cele publiczne.

– Nie da się tego zrobić bez prywatnych inwestorów, którzy będą musieli ponieść większe środki na przekształcenie tego typu terenów. Z punktu widzenia konkurencyjności te tereny są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż tereny w takich miejscach gdzie nigdy nie było żadnej ingerencji w ziemię. – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Do porozumienia strony samorządowej dołącza nawet Jastrzębie-Zdrój, które w świetle rządowych zapewnień transformacją energetyczną ma być objęte na końcu, ze względu na wydobywany tam głównie węgiel koksowniczy.

– Zmiany aby były skuteczne, my musimy się do tych zmian przygotować to po pierwsze. Częściowo w kopalniach jastrzębskich jest również wydobywany węgiel kamienny, w związku z czym te miejsca pracy będą tracone. Już w związku z zamknięciem kopalni Jastrzębie utraciliśmy 2 tys. miejsc pracy, a poza tym wszystkie skutki wydobycia są tak ogromne, Jastrzębie żyje przede wszystkim na węglu i z węgla. – mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Co mocno odbija się na jakości powietrza oraz degradacji środowiska, z którą jak mówią samorządowcy, jastrzębianie będą się borykać jeszcze przez dziesiątki lat. Na transformację jest zgoda, ale samorządowcy mają wrażenie, że rząd w całym procesie ich pomija.

 – Mówimy naprawdę o bardzo ważnych sprawach, których w obecnej chwili rząd w ogóle nie porusza. Umowa społeczna to jest pakiet, który powinien wejść w porozumienie zawarte pomiędzy samorządem, tą częścią gospodarczą, a właśnie rządem. Tego do chwili obecnej nie ma. – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

A samorządowcy bardzo liczą, że w końcu się pojawi. Na Górnym Śląsku mieszka około 4,5 mln ludzi, z czego 10% jest pośrednio lub bezpośrednio związanych z sektorem górniczym.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

KOSZMAR!!! 4-osobowa rodzina zginęła w aucie, które wpadło do kanału portowego!

Beskidy dumne z Piotra Żyły po zdobyciu mistrzostwa świata! [WIDEO]

Pasażerów jak na lekarstwo, ale cargo rekordowe! Katowice Airport podało statystyki

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close