RegionWiadomość dnia

Oby te ferie były bezpieczne! „Nie wchodźcie na lód” – apelują WOPR-owcy i strażacy! [WIDEO]

WOPR Katowice zorganizował pokazy ratownictwa w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. WOPR-owcy instruowali i uczyli młodzież i dorosłych w jaki sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku przy akwenach wodnych. Pokazy odbyły się na Trzech Stawach w Katowicach.

 

Co za #DZBANY z Sosnowca! Szuka ich prezydent! A policjanci z Gliwic płaczą pod fotoradarem!


Kilka dni wcześniej podobne ćwiczenia i pokaz odbyły się na stawie Morawa w Katowicach. Ratownicy i strażacy pokazywali jak ratować osoby, które wpadną pod lód i jak zachować się, kiedy wpadniemy do lodowatej wody.

Lód to śmiertelna pułapka! Katowiccy strażacy ostrzegają i uczą przed zimowymi feriami [WIDEO]

Nie każdy potrafi zachować taki spokój w lodowatej wodzie. Jak mówią ratownicy, nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód. – W pierwszej chwili jest taki odruch hiperwentylacji, że bardzo szybko oddychamy. Powoduje to ryzyko zachłyśnięcia się wodą i – jeżeli nie mamy kamizelki czy takiego odpowiedniego plecaka – po prostu możemy utonąć. Potem rozwija się tzw. obezwładnienie zimnem, że po 10 minutach praktycznie nasze czynności manualne w rękach bardzo spadają. Możemy już nie być w stanie chwycić rzuconej nam liny czy podanej gałęzi – mówi st. asp. Tomasz Kos, JRG Bytom.

W stawie Morawa strażacy pokazali dziś jak wygląda ratowanie osoby uwięzionej pod lodem. Jednak najlepiej na zamarznięty zbiornik po prostu nie wchodzić.

WOPR Katowice zorganizował pokazy ratownictwa w ramach akcji „Bezpieczne ferie”
WOPR Katowice zorganizował pokazy ratownictwa w ramach akcji „Bezpieczne ferie”

-Nauczyłyśmy się, żeby nie chodzić po cienkim lodzie podczas zimy, bo wpadniemy do wody. -Trzeba wyciągnąć przed siebie ręce i zawołać jakąś osobę, żeby nas uratowała – mówią Hania i Amelka uczennice Szkoły Podstawowej nr 44 w Katowicach.

Oby te ferie były bezpieczne! "Nie wchodźcie na lód" - apelują WOPR-owcy i strażacy!
Oby te ferie były bezpieczne! „Nie wchodźcie na lód” – apelują WOPR-owcy i strażacy!
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close