Kategorie

Ochrona czy brak ochrony? Aktywiści boją się o przyszłość Lasu Murckowskiego w Katowicach

Nadleśnictwo Katowice wydało pozytywną opinię na temat utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na tym terenie. Z propozycją jego utworzenia wystąpił prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Zapraszamy na urodziny „Covidka”! Bombelek jest z nami już rok!

Premiera TOP 5 Silesia Flesz zawsze w niedzielę o 19.50!


– Powstanie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego to kolejna forma zadbania o lasy murckowskie i drzewostan, który tam się znajduje. Jest już rezerwat przyrody, który tam funkcjonuje, a to jest kolejna forma zadbania o ten teren – mówi Michał Łyczak, UM w Katowicach.

Powiązane artykuły

Z taką tezą urzędników nie zgadzają się aktywiści, którzy podkreślają, że utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego nie oznacza dodatkowej ochrony dla znajdujących się na jego terenie drzew, a wręcz przeciwnie.

– Ciężko mi jest powiedzieć co dokładnie planuje pan prezydent, bo wszystkie jego działania odbywają się bez kontaktu i porozumienia ze stroną społeczną. Nie wiemy jaki to będzie obszar, jakie zapisy będą proponowane, apelowaliśmy o kontakt i w dalszym ciągu czekamy – mówi Michał Adamczyk, stowarzyszenie Duchy Lasu.

Nadleśnictwo Katowice wydało pozytywną opinię na temat utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na tym terenie. Z propozycją jego utworzenia wystąpił prezydent Katowic Marcin Krupa
Nadleśnictwo Katowice wydało pozytywną opinię na temat utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na tym terenie. Z propozycją jego utworzenia wystąpił prezydent Katowic Marcin Krupa

Brak wiedzy rodzi również strach przede wszystkim o buki, które na terenie lasów murckowskich rosną od ponad 200 lat. Aktywiści wnioskują o utworzenie kolejnego rezerwatu przyrody na tym terenie lub powiększenie tego, który już tam jest. Leśnicy natomiast uspokajają, że zespół przyrodniczo-krajobrazowy nie doprowadzi do degradacji lasu, lecz do poprawy jego aktualnej kondycji.

– Z powodów związanych np. z regulacją składu gatunkowego bo każde drzewo rosnąc zwiększa swoje wymiary, w szczególności w młodszych klasach wieku, czyli drzewostany 20, 30, 40-letnie bardzo szybko i intensywnie przerastają na wysokość. Podczas tego wzrostu na wysokość każde pojedyncze drzewo zajmuje coraz większą przestrzeń i potrzebuje światła – wyjaśnia Grzegorz Skurczak, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice.

A światło można uzyskać tylko wycinając większe drzewa lub czekając aż te same się przewrócą. Na razie nieznany jest dokładny rozmiar planowanego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w lesie murckowskim. Żeby go utworzyć, potrzebna jest uchwała rady miasta.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czeszka z COVID-19 w raciborskim szpitalu. O przyjęcie pacjentki poprosiła czeska ambasada

Lekarze z Gliwic uratowali skalp kobiecie, której włosy wciągnęła składarko-sklejarka [WIDEO]

ZTM likwiduje Punkty Obsługi Pasażera. To początek końca karty ŚKUP w obecnym kształcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button