KrajRegion

Od stycznia wszyscy musimy segregować śmieci. Kto nie będzie – dostanie karę!

Od stycznia wszyscy będą musieli segregować odpady. To efekt znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Osoby, które mimo obowiązku nie będą segregowały odpadów – muszą się liczyć z karami. W Bytomiu będzie to podwojenie opłaty.

 

 

Maracana w Katowicach? Cena za stadion jak z kosmosu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


– W tej chwili w Bytomiu na 140 tys. złożonych deklaracji tylko 10 tys. z nich to deklaracje, w których mieszkańcy deklarują, że nie segregują odpadów. Także sądzimy, że w Bytomiu nie będzie bardzo dużego problemu, jeżeli chodzi o przekonanie mieszkańców do konieczności segregacji śmieci – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, Urząd Miejski w Bytomiu.

Ale w wielu samorządach uważają, że nowelizacja ustawy tak naprawdę nic nie zmieni. Choć np. w Gliwicach mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, zapłacą w ramach kary czterokrotność stawki, to w efekcie w niektórych miastach kara wyniesie prawie tyle samo, co poprzednie opłaty za niesegregowanie odpadów. Ucierpieć mogą też mieszkańcy bloków.

– Może się zdarzyć tak, że np. na dziesięć mieszkań w siedmiu, czy sześciu śmieci będą segregowane, a w czterech nie. I gdy nie będzie poprawy w przeciągu jakiegoś czasu, to wtedy może zostać nałożona na mieszkańców tego bloku kara – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

W Sosnowcu nie segregowanie odpadów zadeklarowało poniżej 1 proc. mieszkańców. To jednak tylko statystyki, bo zawartość śmietnika często mówi co innego.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close