KrajRegionWiadomość dnia

Ogródek piwny za grosik? Miasto ruszają z nową falą pomocy dla restauratorów

W miastach trwają intensywne przygotowania do otwarcia lokali gastronomicznych. Przedsiębiorcy szykują letnie ogródki, a samorządy szykują zniżki w opatach za ich ustawienie. Na przykład w Sosnowcu zajęcie 1 m kw. pod ogródek będzie kosztowało 1 grosz.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Łatwo policzyć. Jeśli ktoś chce od nas wynająć 10 metrów kwadratowych, to miesięcznie opłata wyniesie 3 zł i 10 gr. My takie zarządzenie wprowadziliśmy, bo nie wiedzieliśmy kiedy te obostrzenia zostaną poluzowane, a chcieliśmy być od razu gotowi. Tak, żeby przedsiębiorcy mogli chociaż spróbować się odbić po tym kilkunastomiesięcznym zamknięciu – mówi Rafał Łysy, UM Sosnowiec.

Lokale od długiego czasu nie mogły przyjmować gości i przedsiębiorcy cieszą się, że wracają do pracy.

-Damy radę. W zeszłym roku też mieliśmy już ograniczenia i daliśmy radę. W tym roku też damy. Jasne, jest to jakiś taki mały problem. Musimy się rozstawić z tymi krzesłami i stolikami. Właśnie teraz kombinujemy jak to zrobić – mówi Zuzanna Tyrna, Tapas Bar Maya, Sosnowiec.

Od 15 maja otwarte ogródki w restauracjach. Miasta w woj.śląskim i tu chcą pomóc restauratorom
Od 15 maja otwarte ogródki w restauracjach. Miasta w woj.śląskim i tu chcą pomóc restauratorom

Wszyscy kombinowali jak przetrwać przez ostatnie miesiące, a teraz pozostaje liczyć na to, że klienci dopiszą. Na razie raczej nie będzie z tym problemu, bo w pierwszy weekend wznowienia działalności wiele lokali ma już zarezerwowane wszystkie miejsca.

-Po pierwszym lockdownie spadek odwiedzin w lokalach był. To było widoczne. Zobaczymy jak będzie wyglądał sezon letni, który generalnie w Katowicach wygląda trochę gorzej. Katowice nie są miastem turystycznym. My nie mamy turystów, więc zawsze te obroty są mniejszemówi Ola Korzus, pub Absurdalna, Katowice.

Katowice dopiero planują zmniejszyć stawkę za ogródek letni z 25 do 1 grosza.

-Zmiany mogą wejść w życie od II połowy czerwca. Co oznacza, że od tego czasu przedsiębiorcy i właściciele lokali gastronomicznych, którzy takie ogródki wystawią mogą liczyć na 25 krotne obniżenie tej dziennej stawki za 1 m kw. – mówi Michał Łyczak, rzecznik UM Katowice.

Nieco inaczej zrobił Bytom, bo tu im większy ogródek na Rynku, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Zamiast ponad 13 złotych za metr kwadratowy, opłata będzie znacznie mniejsza..

-6 złotych za zajęcie tego samego ternu co w ubiegłym roku lub jeśli zdecydują się powiększyć obszar swojej kawiarenki, to nawet 3, 27 zł za zajęcie 1 m kwadratowego – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, UM Bytom.

Niektóre lokale otworzą się już w nocy z 14 na 15 maja. Od soboty ogródki będą mogły być otwarte, ale na epidemicznych zasadach. Co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m,

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

343 osoby nie żyją, ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem!

Płyn chłodzący w kiełbaskach! Nie wolno ich jeść!

Kilkaset ton niebezpiecznych odpadów w Bytomiu. Za usunięcie zapłacą m.in. mieszkańcy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close