AlarmRegionWiadomość dnia

Opłata adiacencka w Dąbrowie Górniczej zostanie? Wojewoda unieważnia uchwałę radnych! [WIDEO]

Wojewoda śląski unieważnił uchwałę radnych Dąbrowy Górniczej znoszącą opłatę adiacencką. Opłata naliczana jest tym mieszkańcom, których nieruchomości zyskały na wartości po przeprowadzeniu miejskich inwestycji, np. budowie sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej.

 

Prawnicy wojewody uznali, że uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa. -Rada gminy zawsze ma możliwość zmiany tej stawki np. w dół i nawet do 1 procenta de facto kwoty symbolicznej, jeżeli się przeliczy to później uwzględniając późniejszy wzrost wartości tych nieruchomości. Ale nie może uchylić i to ze skutkiem sprzed 10 lat uchwały, która ustanawia taką opłatę – wyjaśnia Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Opłata adiacencka w Dąbrowie Górniczej zostanie? Wojewoda unieważnia uchwałę radnych!

Opłata adiacencka w Dąbrowie Górniczej została wprowadzona 10 lat temu i na początku wynosiła 50 procent różnicy między wartością nieruchomości przed i po miejskiej inwestycji w infrastrukturę. Rekordziści musieli płacić nawet 12 tysięcy złotych. Trzy lata temu radni zmniejszyli opłatę do 3 procent.

W tym roku rada miasta podjęła decyzję o likwidacji opłaty, ale zakwestionował ją wojewoda. -Toczące się postępowania dotyczące opłaty adiacenckiej zostały wstrzymane. Natomiast nowe postępowania nie są rozpoczynane do czasu kiedy ostatecznie wyjaśni się los uchwały przyjętej w lutym przez dąbrowskich radnych – mówi Bartosz Matylewicz, UM Dąbrowa Górnicza.

Opłata adiacencka w Dąbrowie Górniczej zostanie? Wojewoda unieważnia uchwałę radnych!

Teraz spór o opłatę może rozstrzygnąć jedynie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Na najbliższej sesji radni mają podjąć uchwałę o zaskarżeniu do WSA decyzji wojewody.
(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close