KrajRegionWiadomość dnia

Osiedle dla seniorów? Ko zamieszka w Centrum 50+? [WIDEO]

Basen rehabilitacyjny, gabinety lekarskie, ścieżka zdrowia i deptak do pobliskiego kościoła- wszystko to powstanie na terenie nowego osiedla CENTRUM 50+, budowanego przy ul. Warszawskiej w Gliwicach specjalnie z myślą o seniorach.

 

Projekt przewiduje szerokie korytarze, cichobieżne windy, a każde z mieszkań w razie potrzeby może zostać przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Mieszkańcy okolicznych budynków na temat osiedla dla seniorów nie mówią jednym głosem.

– Jeżeli to wszystko w jednym miejscu będzie zorganizowane, to to jest ulga dla obu stron i dla rodzin, i dla tych ludzi. Nie mówiąc już o tym, że przebywanie w środowisku o podobnej strukturze problemów i wieku to jest w zasadzie gwarancja szczęścia na stare lata – twierdzi Ewa Golbik- Madej, mieszkanka Gliwic.

– Nie wiem, czy jest taka potrzeba. Młodzi potrzebują mieszkań. Na ogół jest tak, że ci młodzi właśnie mieszkają z seniorami i szukają mieszkań, i takie są potrzeby. A seniorzy mają już swoje mieszkania, tutaj wokół – mówi Hanna Białota, mieszkanka Gliwic.

Mieszkania można już rezerwować. Trzeba przedstawić zaświadczenie o dochodach oraz deklarację podatkową za ubiegły rok. Należy też zadeklarować kwotę partycypacji. Im wyższa- tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W zależności od wielkości mieszkania to kwota od ok. 8 do 107 tysięcy.

– Maksymalnie mogą partycypować do 30% wartości mieszkania. No i w zależności, jaka kwota, jaki procent partycypacji zostaje zadeklarowany, to będzie miało potem znaczenie, jaka kwota będzie do wpłaty. Partycypacja ta, jak w mieszkaniach tbs-owskich jest oczywiście w momencie wyprowadzenia się lokatora zwracana – zapewnia Violetta Rychlik, ZBM II TBS, Gliwice.

Zwracana jest także jednorazowa kaucja. Wysokość czynszu waha się od 620 złotych za mieszkanie jednopokojowe do 1100 złotych za 3 pokoje. Wprowadzać się do nich będzie można pod koniec 2019 roku. Koszt budowy osiedla to 23,4 mln zł.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close