KrajRegionWiadomość dnia

Ostra sytuacja z koronawirusem na Śląsku! 12 kopalni zamkniętych [PEŁNA LISTA] Coraz więcej zakażonych!

Jest już pełna lista kopalń, jakie decyzją Ministerstwa Aktywów Państwowych od wtorku, 9 czerwca wstrzymają wydobycie. To pokłosie szybko rosnących statystyk koronawirusa na Śląsku. Największe ogniska COVID-19 to kopalnie, zdecydowano o wyłączeniu z fedrowania aż 12 z nich.

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Od wtorku, 9 czerwca przez trzy tygodnie wstrzymujemy wydobycie w dwunastu kopalniach na Śląsku. To te kopalnie, gdzie nie wszyscy górnicy zostali przebadani na koronawirusa – zapowiedział dzisiaj wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

– Wydobycie węgla zostanie wstrzymane w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i dwóch JSW. To przejście do kolejnego etapu walki z koronawirusem, by chronić górników – dodał Wicepremier.

-Chcemy doprowadzić do zduszenia ognisk epidemii koronawirusa na Śląsku. Robimy to w trosce o bezpieczeństwo – mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych o sytuacji epidemicznej w kopalniach.

W celu zwalczenia ognisk koronawirusa na trzy tygodnie zostanie wstrzymane wydobycie w dwunastu kopalniach, w których występują takie ogniska. Dotyczy to dziesięciu kopalń należących do PGG oraz dwóch do JSW. Zatrudnieni w tych kopalniach górnicy otrzymają 100% wynagrodzenia.

W niedzielę w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji epidemiologicznej na Śląsku. W spotkaniu uczestniczył Wicepremier Jacek Sasin, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

– Mimo podjęcia szczególnych kroków ostrożnościowych, takich jak testy przesiewowe wśród górników, w kilku kopalniach doszło do masowych zakażeń. Dlatego podejmujemy dziś nadzwyczajne działania podkreśla Jacek Sasin.

Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych decyzja o tymczasowym wstrzymaniu wydobycia w dwunastu śląskich zakładach pracy PGG i JSW jest podyktowana troską o bezpieczeństwo załóg górniczych.

Jakie kopalnie zostaną zamknięte ze względu na koronawirusa? Poniżej pełna lista:

Mowa o kopalniach: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów-Szczygłowice oraz Budryk z JSW. Rozwiązanie to zostało skonsultowane ze stroną społeczną i uzyskało aprobatę.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że w śląskich kopalniach zostało już przebadanych ponad 50 tys. górników, stąd duża liczba pozytywnych wyników. – Nikt na taką skalę nie prowadził dotąd badań. Przypadki ze Śląska to przypadki z ognisk. Nie ma transmisji poziomej – wskazał Minister Szumowski

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że w kopalniach PGG i JSW wyłączonych z produkcji będą prowadzone prace i roboty niezbędne do zabezpieczenia zakładu przed zagrożeniami naturalnymi oraz prowadzone będą prace i roboty górnicze zabezpieczające fronty eksploatacyjne i umożliwiające powrót do normalnej produkcji po 3 tygodniach postoju.

Zarówno Wicepremier Jacek Sasin jak i Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podkreślają także, że kontakt z mieszkańcami Śląska nie oznacza zwiększonego ryzyka zakażeniem, a wręcz przeciwnie. Dzięki działaniom rządu Ślązacy to najlepiej przebadana grupa społeczna w kraju, a zdecydowana większość zarażonych przechodzi chorobę całkowicie bezobjawowo. – Chciałbym szczególnie podziękować załogom górniczym i ich rodzinom za wykazanie się odpowiedzialnością i wyrozumiałością. Wszelkie akty stygmatyzacji Ślązaków są krzywdzące i nieuzasadnione – podsumowuje Jacek Sasin.

W porannej fali wyników testów na obecność koronawirusa, spośród ponad 200 przypadków z całej Polski, 151 było z woj. śląskiego. 112 z nich to górnicy. Ogółem w woj.śląskim jest już 9790 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło do tej pory 241 osób, służby informują także o 2416 ozdrowieńcach.

 

Materiał Sandry Hajduk:

12 śląskich kopalń od jutra wstrzymuje wydobycie. Decyzję ogłosił dziś Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

-Dzisiaj uznaliśmy, że aby ostatecznie zdusić te ogniska epidemii potrzebne są takie działania, o których przed chwilą powiedziałem. One będą miały w wielu wymiarach pozytywne skutki. Po pierwsze pozwolą skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, ale nie ukrywam, że ważny jest również aspekt ekonomiczny – mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Do pracy pójdą tylko ci pracownicy, którzy będą odpowiedzialni za utrzymanie kopalni. Pozostali górnicy udadzą się trzytygodniowe postojowe. Mają za nie otrzymać 100% wynagrodzenia. Mowa o kopalniach: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów-Szczygłowice oraz Budryk z JSW.

-Celem jest opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa w tych bardzo dużych, największych zakładach pracy na terenie województwa śląskiego. W sześciu przypadkach udało się tego dokonać, trwało to jednak blisko 1,5 miesiąca, bo przypomnijmy 7 maja ruszyły pierwsze badania przesiewowe w pięciu kopalniach, w których pojawiły się największe ogniska eń. To są trzy kopalnie PGG, jedna JSW oraz kopalnia Węglokoksu Bobrek. Górnicy tych zakładów zostali przebadani. Te zakłady mogą wracać do normalnego funkcjonowaniapodkreśla Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

W komunikacie umieszczonym na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych możemy przeczytać, że rozwiązanie zostało skonsultowane ze stroną społeczną i uzyskało aprobatę. Okazuje się jednak, że nie wszystkich. Śląsko-dąbrowska Solidarność już zaapelowała o wycofanie się z decyzji. W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego można przeczytać:

Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej Polskiej Grupy Górniczej

W sumie na obecność koronawirusa przebadanych zostało już ponad 50 tysięcy górników. Tylko dziś na 151 nowych zakażeń w województwie śląskim, 112 to pracownicy kopalń.

-Mieszkańcy Śląska, tak samo jak w reszcie kraju, gdzie mamy po kilka, po kilkanaście albo zero nowych przypadków, tak samo na śląsku tych przypadków z tej transmisji poziomej jest bardzo, bardzo mało. Natomiast dużo mamy – i to trzeba sobie uświadomić, z ogniska jakim są poszczególne zakłady pracy, kopalnie. Już pan premier mówił o tym, ze te pierwsze działania, które zostały wspólnie podjęte z zarządami spółek one w tak trudnej, tak bardzo ciężkiej pracy jaką jest praca górnika na dole okazały się niewystarczająco skutecznemówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W kopalniach będą prowadzone prace i roboty mające na celu zabezpieczenie zakładu przed zagrożeniami naturalnymi . Prowadzone mają być także roboty eksploatacyjne i umożliwiające powrót do normalnej produkcji po postojowym.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: ŚUW w Katowicach. Ministerstwo Aktywów Państwowych

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 330 interwencji straży pożarnej po wichurach, które przeszły nad Polską [FOTO]

Trąba powietrzna przeszła przez woj.śląskie! Ogromne zniszczenia w Kaniowie [ZDJĘCIA]

Ponad 600 zakażeń dodatnich w drugim etapie badań przesiewowych prowadzonych w kopalni Zofiówka

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close