AlarmRegionWiadomość dnia

Ostrzeżenie! Nie otwierajcie okien! Na Śląsku ogłoszono alarm smogowy! Sprawdźcie, gdzie jest najgorzej! [AKTUALIZACJA]

Aktualizacja – 6.11.2015: Dziś w związku z sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

 

Prezydent Marcin Krupa – z powodu pogorszenia się jakości powietrza – nawet zwrócił się do mieszkańców Katowic z apelem o korzystanie ze środków komunikacji publicznej oraz o zgłaszanie do Straży Miejskiej przypadków podejrzenia, że w piecach spalane są odpady. Straż ma zwiększyć liczbę kontroli oraz surowo karać osoby, które spalają śmieci.

 

Ponad 300 sprawdzonych budynków i 111 ujawnionych nieprawidłowości. To natomiast wynik kontroli pieców oraz gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych w Rudzie Śląskiej. Osoby, u których wykryto przypadki palenia śmieci w domowych kotłowniach, mogą się spodziewać aż 5 tysięcy złotych kary. Dalsze wzmożone kontrole będą prowadzone przez funkcjonariuszy w sezonie grzewczym, który właśnie się rozpoczął.

 

Wczoraj nastąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Częstochowie o 350%, Rybniku o 304%, Gliwicach o 300%, Zabrzu o 300%, Tychach o 294%, Katowicach o 278%, Sosnowcu o 242%, Częstochowie o 228%, Żywcu o 228%, Dąbrowie Górniczej o 200%, Wodzisławiu o 148%, Bielsku-Białej o 122% oraz Cieszynie o 46%.

 

[ 5.11.2015 – 13.45] Niestety – przewidywania specjalistów się potwierdzają i warunki atmosferyczne w woj.śląskim pogarszają się. W czwartek, 5 listopada w Gliwicach norma pyłu zawieszonego w powietrzu przekroczyła 200%

 

 

9:00: Smog na Śląsku: Sytuacja smogowa w kilku miastach aglomeracji była już fatalna we wtorek i środę. Dzisiaj tylko się pogorszyła. Stężenie pyłu zawieszonego gwałtownie wzrasta między innymi w Gliwicach, Rybniku, Częstochowie, Tychach i Zabrzu. Jest tak źle, że specjaliści ostrzegają przed wychodzeniem z domu osoby starsze i te, które cierpią na schorzenia układu krążenia.

 

Smog na Śląsku: Pomiary prowadzone w stacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska biją na alarm! Nie powinniśmy zdaniem speców od powietrza – otwierać nawet okien! Nie zalecane jest także wychodzenie na spacer z małymi dziećmi. Pyłu zawieszonego w powietrzu stale przybywa – w Sosnowcu normy przekroczone są o ponad 70%, podobnie jest w Tychach. Nie ma czym oddychać w Dąbrowie Górniczej i Żywcu oraz Wodzisławiu Śląskim. Niestety – zdaniem synoptyków niskie ciśnienie i bezwietrzna pogoda spowoduje, że smog na Śląsku utrzyma się jeszcze przez najbliższe 2-3 dni. <.>

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close